ΑΕΚ- Δούκας 40-25

Η ΑΕΚ δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Δούκα τον οποίο διέλυσε με 40-25, έκανε το επτά στα επτά για την Handball Premier και «έπιασε» ξανά τον Ολυμπιακό στην κορυφή.

Επτά στα επτά για την ΑΕΚ στο πρωτάθλημα με την Ένωση να μην συναντά πρόβλημα ούτε κόντρα στον Δούκα του οποίου επικράτησε εύκολα με 40-25 στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και έδειξε από την αρχή ποιος θα είναι το αφεντικό. Γρήγορα προηγήθηκε με 4-1 με τον Δούκα να αντιδρά και να μειώνει σε 6-5 όμως κάπου εκεί οι «κιτρινόμαυροι» πάτησαν γκάζι και ξέφυγαν με 13-7 με τον Φλορίντο να είναι ο πρωταγωνιστής στο σκοράρισμα.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 20-11 με την ΑΕΚ να ελέγχει απόλυτα το ματς και να βαδίζει σε ακόμη μία νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε με την Ένωση να βρίσκει εύκολα το γκολ και το σκορ να αυξάνεται φτάνοντας περίπου στα μισά του ημιχρόνου στο 29-16. Ο ρυθμός δεν άλλαξε στην πορεία για την ΑΕΚ που είχε επίσης σε εξαιρετικό βράδυ τους Γιάκομπσεν και Ζαμπούνη και τελικά πήρε τη νίκη με 40-25 διατηρώντας την αψεγάδιαστη πορεία της.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 7-5, 11-6, 13-7, 15-9, 20-11 (ημιχρ.), 25-14, 29-16, 32-18, 34-21, 37-23, 40-25.