Βογκόσκα – ΑΕΚ 22-41

Με εντυπωσιακή εμφάνιση η ΑΕΚ επικράτησε άνετα με 41-22 της Βογκόσκα ως τυπικά φιλοξενούμενη στο ΟΑΚΑ και έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης για τους «16» του Τσάλεντζ Καπ.

Εύκολο απόγευμα είχε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Βογκόσκα για την φάση των «32» του Τσάλεντζ Καπ καθώς επικράτησε με 41-22 και είναι με το… 1,5 πόδι στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Η Ένωση ήταν τυπικά φιλοξενούμενη κατόπιν συμφωνίας των δύο ομάδων ώστε και τα δύο ματς να διεξαχθούν στο ΟΑΚΑ. Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για αύριο, Σάββατο στις 19:00 όπου οι «κιτρινόμαυροι» θα πάρουν και τυπικά την πρόκριση.

Όσο για το ματς, ήταν παράσταση για έναν ρόλο εκτός από τα πρώτα λεπτά όπου η ομάδα από την Βοσνία μπήκε πιο δυνατά και είχε ένα μικρό προβάδισμα. Έτσι οι τυπικά γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-2, 5-3 και 6-4 αλλά κάπου εκεί η ΑΕΚ και με τη βοήθεια του κόσμου που γέμισε το κλειστό γύρισε το ματς, προηγήθηκε με 12-8 και δεν κοίταξε ξανά πίσω.

Από κει και πέρα η ΑΕΚ με πολυφωνία στην επίθεση ανέβαζε συνέχεια τη διαφορά με το ημίχρονο να τελειώνει στο 20-11 υπέρ της ομάδας του Δημήτρη Δημητρούλια.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό θέλοντας να τελειώσει από σήμερα την πρόκριση και το κατάφερε. Στα μέσα του δεύτερου μέρους ο Νικολαΐδης έκανε το 34-19 φτάνοντας στο +15 για πρώτη φορά με το τελικό 41-22 να δίνει ουσιαστικά από σήμερα την πρόκριση στον Δικέφαλο.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 6-8, 9-12, 9-15, 11-20 (ημιχρ.), 14-22, 15-27, 19-31, 19-34, 22-37, 22-41.