Ολλανδία – Ελλάδα 29-20

Η Εθνική Ομάδα Ανδρών ηττήθηκε, χθες, στην Ολλανδία με 29-20 για την προκριματική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2019.

Με εκτός έδρας ήττα από την Ολλανδία (29-20) ξεκίνησε, χθες, τις υποχρεώσεις της η Εθνική Ομάδα Ανδρών στην προκριματική φάση για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2019.

Οι διεθνείς μπήκαν δυνατά στο ματς και είχαν την πρωτοπορία στο σκορ με 6-5 μέχρι το 10ο λεπτό. Ύστερα, οι Ολλανδοί πέρασαν μπροστά με 8-7 και το κακό δεκάλεπτο της Εθνικής μας αξιοποιήθηκε δεόντως από τους γηπεδούχους που έφτασαν στο +6 (15-9, 25′). Στα τελευταία πέντε λεπτά του ημιχρόνου, με σερί 3-0, το σκορ διαμορφώθηκε στο 15-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ολλανδία όχι μόνο ανέκτησε τη διαφορά των έξι τερμάτων αλλά, στο 41ο λεπτό, έφτασε και στη μέγιστη τιμή της μέχρι εκείνη τη στιγμή (22-15). Η Εθνική μείωσε πρόσκαιρα σε 22-18 προτού οι γηπεδούχοι «κλειδώσουν» τη νίκη εξαιτίας συνεχών λαθών των παικτών του Γραμματικού (27-19, 56′). Τελικό σκορ, 29-20.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Ρίτσαρτσον): Ράβενσμπεργκεν, Μπάιγενς 3, Λίντερς 1, Σλούιτερς 1, Στέινς Λ. 5, Σάγκεν 12, Μπάαρτ 2, Στέινς Ι. 1, Άνταμς 2, Σμιτς, Μπουμχούβερ 1, Τζέρι, Σμιτ, Έιλερς, Φάλκε, Ρέμερ 1.
ΕΛΛΑΔΑ (Γραμματικός): Τσιλιμπάρης, Κωστακίδης, Μπασμαλής 1, Αραμπατζής, Νικολαϊδης 1, Μυλωνάς, Μάλλιος 4, Λοίζος, Πασσιάς, Παπαδόπουλος 8, Τζηράς 2, Χερουβείμ 1, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 1, Γουργούμης, Ζαμπούνης 2.