Ντράμεν – ΑΕΚ 27-27

Η ΑΕΚ άντεξε στην πίεση της Ντράμεν, προστάτεψε το 33-31 του πρώτου ματς και με το 27-27 της Νορβηγίας πήρε τη μεγάλη πρόκριση για τους «8» του Challenge Cup.

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε ισόπαλη 27-27 με την Ντράμεν στη Νορβηγία και χάρη στη νίκη της με 33-31 στο πρώτο ματς, προκρίθηκε στους «8» του Challenge Cup.

Οι πολύ καλές άμυνες ήταν το κυρίαρχο στοιχείο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο με την ΑΕΚ να πηγαίνει σταδιακά το παιχνίδι εκεί που θα ήθελε. Η «Ένωση» προσπάθησε και κατάφερε να κρατήσει το σκορ σε χαμηλά επίπεδα χωρίς να επιτρέψει στους γηπεδούχος να πάρουν ασφαλές προβάδισμα.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με τον Αραμπατζή με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν γκολ-γκολ μέχρι και το 3-5 όπου ο Χιμένεθ για πρώτη φορά έκανε το +2 για την μάδα του. Η Ντράμεν κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 6-7 με τον Δομπρή που μόλις είχε μπει στο παιχνίδι να ισοφαρίζει με ένα πολύ όμορφο γκολ. Με τον Κοσάνοβιτς να είναι για μια ακόμη φορά εξαιρετικός κάτω από τα δοκάρια η ΑΕΚ πήρε ξανά πλεονέκτημα δύο τερμάτων με γκολ του Δομπρή (7-9) και Αραμπατζή (8-10).

Η Ντράμεν προηγήθηκε ξανά με 10-11 με τα πέναλτι να είναι αυτά που στοίχιζαν στην ομάδα της Ένωσης, καθώς είχε 0/3 έως τότε και έτσι οι Νορβηγοί πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 13-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ντράμεν προσπάθησε να αιφνιδιάσει και το κατάφερε παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα με τρία γκολ (17-14). Με ψυχραιμία και ώριμο παιχνίδι ήρθε η αντίδραση της ΑΕΚ η οποία με τρία σερί γκολ από τους Χόγκας, Αραμπατζή και Χιμένεθ μείωσε σε 18-17. Η Ντράμεν συνέχισε να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα με την Ένωση, που έχασε και τέταρτο πέναλτι, να βρίσκει τελικά τις λύσεις. Ο Γιάκομπσεν με δύο γκολ έδωσε σημαντική «ανάσα» ισοφαρίζοντας σε 20-20 και 21-21.

Τα τελευταία λεπτά εξελίχτηκαν σε θρίλερ με τους Νορβηγούς να πετυχαίνουν σκορ πρόκρισης 26-23, με την ΑΕΚ ωστόσο να μην τα παρατάει. Δύο λεπτά πριν το τέλος μείωσε και πάλι σε 26-25 και ισοφάρισε 26-26. Η Ντράμεν προηγήθηκε και πάλι με την ΑΕΚ όμως να κρατάει την πρόκριση και με το γκολ το Ζαμπούνη στην εκπνοή ισοφάρισε σε 27-27 και έφυγε αήττητη με το εισιτήριο στους «8» του Τσάλεντζ Καπ.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ΑΕΚ απέκλεισε μία ομάδα που στο παρελθόν έχει κατακτήσει το Τσάλεντζ Καπ.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 4-5, 6-7, 7-9, 8-10, 13-12 (ημιχ), 17-15, 20-18, 20-20, 21-20, 24-22, 27-27

ΝΤΡΑΜΕΝ (Κρίστιαν Κιέλινγκ): Άλμπεργκ, Μπεχ, Μπόιλεσεν, Χάνσεν 4, Χέιερεν, Χόργκεν 10, Χίκερουντ 2, Λάρχολμ 4, Λιλέλιεν, Όλαφσον 2, Πέντερσεν, Ράσταντ-Χόελ 3, Ρόμσας, Θόρσμπαϊ 2, Βαγκ

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 7, Άρσιτς, Κριτσιοτόιου 1, Δομπρής 2, Γιόσμου, Γιάκομπσεν 4, Κεδέρης, Κοσάνοβιτς, Μωραΐτης, Φλορίδο 1, Μυλωνάς 5, Νικολαΐδης, Παπαδιονυσίου 1, Πλάθα 3, Ζαμπούνης 1, Χόγκας 2