Ελλάδα – Βέλγιο 24-26

Η Εθνική Ανδρών έδωσε «μάχη» στη Θεσσαλονίκη κόντρα στους Βέλγους μα ηττήθηκε εν τέλει με 26-24

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Θεσσαλονίκη από το Βέλγιο με 26-24 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστική του 5ου προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2019.

Η διάρκεια έλειπε και πάλι από την εικόνα της ομάδας του Νίκου Γραμματικού γεγονός που έχει αποδειχθεί καταστροφικό στην πορεία των αγώνων της στο γκρουπ. Οι ήττες στα επίσημα παιχνίδια διαδέχονται η μία την άλλη, φέρνοντας την Ελλάδα τελευταία και χωρίς πόντο στον βαθμολογικό πίνακα.

Στα πρώτα 27 λεπτά της αναμέτρησης, η Εθνική μας ήταν εξαιρετική. Με οδηγό την πολύ καλή άμυνα και τον Νίκο Λοΐζο (10/17 επεμβάσεις και 58% στο πρώτο μέρος, 17/41 και 41,5% συνολικά) οι διεθνείς κράτησαν τους Βέλγους πολύ χαμηλά στο σκορ έχοντας δεχθεί μόλις έξι γκολ.

Η διαφορά των οκτώ τερμάτων (14-6) στο 27’ προμήνυε ένα θετικό αποτέλεσμα όμως τα συνεχόμενα λάθη επέτρεψαν στους Βέλγους να μειώσουν με επιμέρους σκορ 3-0!

Στο δεύτερο μέρος η ομάδας μας δεν παρουσιάστηκε ποτέ στο γήπεδο. Οι Βέλγοι είχαν την ψυχολογία με το μέρος τους και η ελληνική άμυνα και επίθεση ήταν κάκιστες.

Σε 20 λεπτά η Εθνική σκόραρε μόλις τέσσερις φορές, οι Βέλγοι 11 και το 14-9 του ημιχρόνου μετατράπηκε σε 18-20. Μπορεί η διαφορά να μειώθηκε αλλά και πάλι η νίκη δεν ήρθε ποτέ για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα…

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 4-1, 7-2, 9-4, 12-6, 14-9 (ημχ.), 15-10, 16-14, 17-17, 18-20, 20-22, 24-26

ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός): Κωστακίδης 1, Μωραΐτης, Λαδάκης, Μυλωνάς 1, Μάλλιος 8, Λοΐζος, Κρητικός 1, Δομπρής 1, Τζηράς 5, Ιωάννου 1, Δέσπος, Παπαδιονυσίου 2, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος, Ζαμπούνης 4, Κοτανίδης

ΒΕΛΓΙΟ (Γερίμ Σιλά): Λέτενς, Ουμς 1, Σπούρεν, Μπολάερς 4, Ντεβίς 2, Κάουβενμπεργκς 4, Ντένερτ, Καντέλ, Ντανς, Νεβίλ, Κεντζιόρα 5, Βανκόσεν,  Στράουβεν, Μπολάερς 2, Κερίμι 4, Ντε Μπόιλ 4

Διαιτητές: Τσερνάβσκις – Μπογκντάνοβς (Λετονία) Παρατηρητής: Σαββίδης (Κύπρος)

Δίλεπτα: 2-7 Πέναλτι: 2/2-3/3