Απόλλων-Εθνικός : Τραυματίστηκε οπαδός πέφτοντας από την εξέδρα (vid)

Η αναμέτρηση της 16ης αγωνιστικής της Α1 πόλο ανδρών, στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης επισκιάστηκε από επεισόδια και έναν τραυματισμό οπαδού.

Ο Απόλλων Σμύρνης αντιμετώπισε τον Εθνικό στο κολυμβητήριο της Ηλιούπολης για τη 16η αγωνιστική της Α1 Πόλο των ανδρών. Το ματς έληξε 10-7 υπέρ των γηπεδούχων, με τις δύο ομάδες να μάχονται σκληρά καθ’ όλη τη διάρκειά του. Είχαμε δύο διακοπές, αλλά αυτό που στιγμάτισε την αναμέτρηση ήταν ο τραυματισμός οπαδού.

Ειδικότερα, 5,5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα σημειώθηκε ένταση που είχε ως αποτέλεσμα ένας από τους οπαδούς να γλιστρήσει από τις εξέδρες και να τραυματιστεί στο κεφάλι και στα πλευρά, ενώ αποχώρησε με ασθενοφόρο για το πλησιέστερο νοσοκομείο!

Αναλυτικά όσα αναφέρει το φύλλο αγώνα:

«Ένα λεπτό πριν από τη λήξη α’ οκταλέπτου δημιουργήθηκε ένταση από φιλάθλους Εθνικού. Χτύπαγαν το σκέπαστρο της ομάδα Απόλλων. Ο αγώνας διεκόπη για ένα λεπτό και όταν ηρέμησαν τα πνεύματα συνεχίστηκε. Στο 5.30 πριν από τη λήξη της τέταρτης και τελευταίας περιόδου δημιουργήθηκε πάλι ένταση από φιλάθλους του Εθνικού, με αποτέλεσμα ένας φίλαθλος να γλιστρήσει από τα κάγκελα και να πέσει μέσα στο κολυμβητήριο και να χτυπήσει στο κεφάλι και στα πλευρά. Του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες από τον γιατρό του αγώνα και μεταφέρθηκε από το ΕΚΑΒ στο νοσοκομείο. Ο αγώνας διεκόπη για πέντε λεπτά. Άλλαξαν θέση οι πάγκοι και πήγαν από την απέναντι πλευρά και ο αγώνας συνεχίστηκε. Στο 1.10 πριν από τη λήξη του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο προπονητής του Εθνικού Κουντουδιός για έντονη διαμαρτυρία, παρότι είχε παρατηρηθεί για τον ίδιο λόγο νωρίτερα».

Οκτάλεπτα: 4-4, 2-1, 1-1, 3-1.
Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Κατρουζανάκης): Γρηγοριάδης, Μαυρωτάς Λ., Μητρόπουλος 1, Φωκάς 1, Μοσκόφ 5, Καλιοράκης, Παπαδόπουλος Γ., Λέκιτς 2, Παπάκος, Δερμιτζάκης Δ. 1., Δερμιτζάκης Χρ., Καστανάκης, Μιχαλόπουλος, Γιαννουρής.
Εθνικός Πειραιά (Φάνης Κουντουδιός): Τζωρτζάτος, Τζώρτζης 1, Θαλασσινός, Κόχειλας Ν., Χονδροκούκης 1, Παπαγεωργίου, Παπαδόγκωνας 1, Καρούντζος 3, Φώσκολος, Μπεριστιάνος 1, Ξυλούρης, Σκληρός, Πιτούλης, Πρωτοψάλτης, Μπραϊμης.

ΠΑΟΚ – Πανιώνιος 6-4

Μετά το στραβό φετινό ξεκίνημα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε 6-4 του Πανιωνίου στο «Ποσειδώνιο» και πανηγύρισε την Πέμπτη σερί νίκη του.

Μεγάλη εμφάνιση για τους Θεσσαλονικείς έκανε ο Γαλανίδης κάτω από τα δοκάρια, ενώ πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Τσολακούδης.

Οκτάλεπτα: 2-1, 2-0, 1-1, 1-2.
ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Γαλανίδης, Σαρησάββας, Ζάτοβιτς 1, Προσινικλής Ν., Κουλούρης, Νάνος, Τσολακούδης 4, Μουρατίδης, Παυλίδης, Προσινικλής Π., Τίγκας 1, Τομάσεβιτς, Σιορδίλης, Τάτσης, Κεχαλάρης.
Πανιώνιος (Κώστας Δήμου): Πρωτονοτάριος, Θεοδόσης – Παπαλουκάς, Κουτσιαλής 2, Μπργκούλιαν, Κουλιεράκης, Καλαϊτζής 1, Φαναριώτογλου, Παπαποστόλου 1, Σταυρόπουλος, Βέκκος, Ποταμιάνος, Μαντής, Δημακόπουλος.