Ολυμπιακός – Ισόπαλο το σπουδαίο φιλικό με την Προ Ρέκο (9-9)

Οι Ερυθρόλευκοι έδωσαν φιλικό προετοιμασίας με την Προ Ρέκο στο Παπαστράτειο, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 9-9.

Δυνατό φιλικό με την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Προ Ρέκο, έδωσε το βράδυ της Τρίτης (19/10) στο «Παπαστράτειο» ο Ολυμπιακός, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες 9-9. Οι Ερυθρόλευκοι και οι Ιταλοί κάνουν κοινή προετοιμασία, με τις δύο ομάδες να δίνουν ένα σπουδαίο φιλικό και τους δύο προπονητές να βγάζουν πολλά και χρήσιμα συμπεράσματα.

Οι Πειραιώτες έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης και ήταν αυτοί που έλεγχαν το ματς σε όλη τη διάρκεια του, έχοντας το προβάδισμα στο σκορ μέχρι και με τρία γκολ. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου, οδηγούσε στο σκορ μέχρι και 33’’ πριν τη λήξη, όταν ισοφάρισαν για μια και μοναδική φορά οι Ιταλοί στο τελικό σκορ.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μάρκο Μπίγιατς ο οποίος κατέγραψε πολλές και εντυπωσιακές επεμβάσεις, με τον Ολυμπιακό να παίρνει συνολικά πολύ καλό βαθμό στο δυνατό τεστ. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Γιάννης Φουντούλης με 3 τέρματα, ενώ με 2 ακολούθησαν οι Κολόμβος και Χρυσοσπάθης.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον Φίλιπ Φιλίποβιτς να νικάει από το πέναλτι τον Ντε Λούνγκο (7:16) και τον Φουντούλη να διπλασιάζει στην κόντρα τα «ερυθρόλευκα» τέρματα πετυχαίνοντας το 2-0 στα 6:17. Η Προ Ρέκο μείωσε ένα λεπτό αργότερα με τον Ντι Φούλβιο, αλλά ο Γενηδουνιάς επανέφερε το +2 υπέρ του Θρύλου σκοράροντας στον παίκτη παραπάνω στα 2:05 για το 3-1 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο ρυθμός ανέβηκε ακόμα περισσότερο με τους Ιταλούς να μειώνουν με τον Αϊκάρντι (7:00) και τον Φουντούλη να απαντάει για το 4-2 στα 5:26. Ακολούθησε το γκολ του Ετσενίκε με το οποίο η Ρέκο μείωσε σε 4-3, όμως ο Χριστόδουλος Κολόμβος με δυο διαδοχικά γκολ στον παίκτη παραπάνω αύξησε για πρώτη φορά στο +3 το προβάδισμα των «ερυθρόλευκων», γράφοντας το 6-3 στα 2:19. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 6-4 με τον Γιούνγκερ (1:49) και με το επιμέρους 3-3 στην περίοδο αυτή, ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Το 3ο οκτάλεπτο, ξεκίνησε με τη Ρέκο να κερδίζει το πέναλτι αλλά και την αποβολή με αντικατάσταση του Φιλίποβιτς στο 6:46, και τον Ντι Φούλβιο να ευστοχεί μειώνοντας στο 6-5. Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Μάρκο Μπίγιατς συνέχισε να πραγματοποιεί μια σειρά από πολύ σπουδαίες επεμβάσεις και ο Θρύλος βρήκε δυο ακόμα διαδοχικά γκολ με τους Χρυσοσπάθη και Φουντούλη για να επαναφέρει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή και το +3 για το 8-5, 1:06 πριν την τη λήξη της περιόδου. Στην εκπνοή ωστόσο ο Ντι Φούλβιο σκόραρε στην κόντρα για τους Ιταλούς και μείωσε σε 8-6.

Στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, η Ζαλάνκι μείωσε σε 8-7, με τον Χρυσοσπάθη να απαντάει με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα λίγα λεπτά μετά για το 9-7 (5:38). Στον χρόνο που απέμεινε η Ρέκο μείωσε αρχικά σε 9-8 με τον Γιούνγκερ και βρήκε το γκολ της ισοφάρισης 33’’ πριν τη λήξη, με την Λόντσαρ να διαμορφώνει το τελικό 9-9.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-3 , 2-2, 1-3

Η Διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Φιλίποβιτς (πέναλτι, 7:16), 2-0 Φουντούλης (κόντρα, 6:17), 2-1 Ντι Φούλβιο (περιφέρεια, 5:17), 3-1 Γενηδουνιάς (π/π., 2:05)

2ο οκτάλεπτο: 3-2 Αϊκάρντι (π/π., 7:00), 4-2 Φουντούλης (π/π., 5:26), 4-3 Ετσενίκε (π/π., 4:42), 5-3 Κολόμβος (π/π.., 4:13), 6-3 Κολόμβος (π/π., 2:19), 6-4 Γιούνγκερ (π/π., 1:49)

3ο οκτάλεπτο: 6-5 Ντι Φούλβιο (πέναλτι, 6:48), 7-5 Χρυσοσπάθης (5:58), 8-5 Φουντούλης (πέναλτι, 1:06), 8-6 Ντι Φούλβιο (κόντρα, 0:04)

4ο οκτάλεπτο: 8-7 Ζαλάνκι (6:06), 9-7 Χρυσοσπάθης (περιφέρεια, 5:38), 9-8 Γιούνγκερ (π/π., 1:48), 9-9 Λόντσαρ (φουνταριστό,0:33)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Γραμματικός, Ράντοβιτς, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 3, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Μουρίκης, Φιλίποβιτς 1, Χρυσοσπάθης 2, Κολόμβος 2, Σύρμας, Γκίλλας

ΠΡΟ ΡΕΚΟ (Σάντρο Σούκνο): Ντε Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 3, Ζαλάνκι 1, Φιλιόλι, Γιούνγκερ 2, Κανσελά, Πρεσούτι, Ετσενίκε 1, Ίβοβιτς, Βελότο, Αϊκάρντι 1, Λόντσαρ 1, Νέγκρι