Βουλιαγμένη – Περιστέρι 8-9

Μεγάλο διπλό για το Περιστέρι στη Βουλιαγμένη με 9-8 και τέλος στο νικηφόρο σερί των γηπεδούχων.

Το Περιστέρι έκανε την έκπληξη στη 10η αγωνιστική της Α1 υδατοσφαίρισης των ανδρών. Μία εβδομάδα μετά την οδυνηρή εντός έδρας ήττα από τον Πανιώνιο, η ομάδα του Κώστα Λούδη «άλωσε» το Λαιμό με 9-8 και υποχρέωσε τη Βουλιαγμένη στην πρώτη ήττα της (και γενικά την πρώτη βαθμολογική της απώλεια) στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 6-4 στο τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά το Περιστέρι «γύρισε» το ματς και πήρε τη νίκη, με τον Νίκο Παπασηφάκη να πετυχαίνει τα τρία τελευταία τέρματα της ομάδας του, μεταξύ αυτών και το νικητήριο, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη. Ο βετεράνος Φίλιππος Καραμπέτσος «σφράγισε» την έκπληξη, αποκρούοντας το τελευταίο σουτ του Καπότση.

Ο Πανιώνιος επιβλήθηκε εύκολα στη Νέα Σμύρνη της Χίου με 13-5 και εκμεταλλεύθηκε στο έπακρο την ήττα του ΝΟΒ, πιάνοντάς τον στην κορυφή του Β΄ ομίλου. Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την τρίτη νίκη του στο πρωτάθλημα, ξεπερνώντας με άνεση (12-4) το εμπόδιο του ΟΥΚ Βόλου στο Παρκο Γουδή, ενώ ο Υδραϊκός δυσκολεύτηκε για να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού ΝΟ Χανίων στον Αλιμο, φτάνοντας στο τελικό 13-11 χάρη σε ένα 3-1 στην τελευταία περίοδο.