Ολυμπιακός – Σπαντάου 13-8

Οι Ερυθρόλευκοι κέρδισαν την Σπαντάου στο Παπαστράτειο και πέτυχαν την 5η νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια στο Len Champions League.

Με όπλο του το «κάστρο» του ο Ολυμπιακός επικράτησε με 13-8 της Σπαντάου και έκανε το 5 στα 5 στο φετινό Len Champions League. Οι Ερυθρόλευκοι με πρωταγωνιστές τους Γιόκοβιτς και Αργυρόπουλο πήραν την πολυπόθητη νίκη και συνεχίζουν να απολαμβάνουν την μοναξιά της κορυφής στον α’ όμιλο.

Η ομάδα του Βλάχου με την αποψινή νίκη έφτασε τους 15 βαθμούς, ενώ η γερμανική ομάδα παραμένει χωρίς τρίποντο στη φετινή διοργάνωση. Μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση από τους Πειραιώτες, που αποδεικνύουν περίτρανα για μια ακόμα χρονιά ότι είναι φτιαγμένοι για μεγάλα πράγματα.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν 2-0 με τα γκολ των Ντέντοβιτς και Τζουενγκλίνγκ. Οι Ερυθρόλευκοι όμως αντέδρασαν άμεσα και με δύο γκολ του Γιόκοβιτς και ένα του Γενηδουνιά έφεραν τα πάνω – κάτω και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 3-2.

Στο δεύτερο οι Πειραιώτες μπήκαν δυνατά και με γκολ του Αργυρόπουλου έκαναν το 4-2. Οι Γερμανοί με τους Τσουκ και Νέγκρεαν ισοφάρισαν σε 5-5, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μίτροβιτς. Τριάμιση λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου η Σπαντάου ισοφάρισε εκ νέου, αυτή τη φορά με τον Νέγκρεαν. Οι Ερυθρόλευκοι, ωστόσο, δεν πτοήθηκαν και με γκολ των Γιόκοβιτς, Γούνα και Αργυρόπουλου ολοκλήρωσαν την περίοδο στο +3 (8-5).

Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Γούνα και Μίτροβιτς να κάνουν το 10-5, ενώ η Σπαντάου μείωσε σε 10-6, με τον Ντέντοβιτς, που ήταν και το σκορ του οκταλέπτου. Στην τελευταία περίοδο οι Πειραιώτες συνέχισαν με το πόδι καρφωμένο στο γκάζι και με γκολ των Αργυρόπουλου, Γενηδουνιά και Μπουλιούμπασιτς πήραν τη νίκη με 13-8.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 5-3, 2-1, 3-2

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Ντέντοβιτς (περιφέρεια, 7:31), 0-2 Γκίλεν (φουνταριστό, 6:37), 1-2 Γιόκοβιτς (περιφέρεια, 4:19), 2-2 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 3:21), 3-2 Γιόκοβιτς (περιφέρεια, 2:16)

2ο οκτάλεπτο: 4-2 Αργυρόπουλος (π/π, 7:00), 4-3 Τσουκ (φουνταριστό, 6:43), 4-4 Τσουκ (π/π, 6:05), 5-4 Μίτροβιτς (πέναλτι, 4:27), 5-5 Νέγκρεαν (π/π, 3:42), 6-5 Γιόκοβιτς (π/π, 2:20), 7-5 Γούνας (π/π, 1:19), 8-5 Αργυρόπουλος (φουνταριστό, 0:39)

3ο οκτάλεπτο: 9-5 Γούνας (πέναλτι, 4:52), 10-5 Μίτροβιτς (π/π, 3:02), 10-6 Ντέντοβιτς (φουνταριστό, 2:30)

4ο οκτάλεπτο: 10-7 Ντέντοβιτς (φουνταριστό, 7:31), 11-7 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 7:06), 11-8 Γκίλεν (π/π, 5:35), 12-8 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:07), 13-8 Μπουλιούμπασιτς (περιφέρεια, 4:00)