Δεν άντεξε ο Τσιτσιπάς, ήττα 2-0 σετ από τον Ζβέρεφ (vid)

O Έλληνας τενίστας ηττήθηκε από τον Γερμανό αντίπαλο του στον τελικό του Mexican Open

Τένις υψηλού επιπέδου προσέφεραν ο Στέφανος Τσιτσιπάς και ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ στον τελικό του Mexican Open. Ωστόσο, ο Γερμανός είναι αυτός ο οποίος θα αποχωρήσει χαμογελαστός από το Ακαπούλκο του Μεξικό, αφού επικράτησε 2-0 σετ και κατέκτησε το τρόπαιο και το χρηματικό έπαθλο.

Τα δύο σετ κρίθηκαν στην κυριολεξία στις λεπτομέρειες με 6-4 και 7-6, μετά από τρία game. Ο Τσιτσιπάς προσπάθησε αλλά ο αντίπαλος του είχε πάντα την τελική απάντηση σε κάθε απόπειρα του.

Η μεγάλη ευκαιρία του Έλληνα τενίστα χάθηκε στο πρώτο σετ, όταν προηγήθηκε 4-1 πόντους, έχασε διπλό μπρέικ πόιντ για το 5-1 και κάπου εκεί ο Ζβέρεφ έκανε την ανατροπή και το κατέκτησε.

Στο δεύτερο σετ Τσιτσιπάς και Ζβέρεφ ήταν ισόπαλοι 4-4 πόντους, αλλά σε εκείνο το σημείο ο Ζβέρεφ έσπασε το σερβίς του Τσιτσιπά και ήταν πιο ψύχραιμος στο τέλος, παίρνοντας τη νίκη.