Ρολάν Γκαρός: Με περίπατο στους «16» ο Τζόκοβιτς (3-0)

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς νίκησε εύκολα με 3-0 τον Ρικάρντας Μπεράνκις και προκρίθηκε για ακόμη μια φορά στους «16» του γαλλικού τουρνουά.

Με πολύ εύκολο τρόπο πήρε ο Νόβακ Τζόκοβιτς, την πρόκριση για τους «16» του Rolland Garros, αφού επικράτησε με 3-0 σετ απέναντι στον Λιθουανό Ρικάρντας Μπεράνκις σε ένα ματς που ουσιαστικά καθάρισε σε λιγότερο από 1 ώρα και 40 λεπτά.

Ο Σέρβος δεν είχε να αντιμετωπίσει ούτε ένα Break-point, ενώ με αυτόν τον τρόπο το 9-0 στα σετ σε αυτήν την διοργάνωση και εξασφάλισε την 15η συμμετοχή του στην φάση των «16» του γαλλικού όπεν, ενώ όσο προχωράει είναι όλο και πιο πιθανό το ενδεχόμενο να συναντήσει τον Ρότζερ Φέντερερ στα προημιτελικά.

Επόμενος αντίπαλος του Τζόκοβιτς είναι ο 29χρονος, Λορέντζο Μουζέτι, ο οποίος νίκησε νωρίτερα τον Μάρκο Τσεκινάτο στον ιταλικό «εμφύλιο» των 5 σετ.