Davis Cup – Τρίτη ήττα από την Λιθουανία για την Ελλάδα και αντίο άνοδος

Η Ελλάδα ηττήθηκε και στο διπλό από την Λιθουανία, γνώρισε τρίτο σερί αρνητικό αποτέλεσμα και έχασε την άνοδο στην κορυφαία κατηγορία του Davis Cup.

Πρόκριση ήταν και πάει για την Ελλάδα. Η εθνική ομάδα τένις ηττήθηκε για τρίτο σερί παιχνίδι από την Λιθουανία και παρέμεινε στη δεύτερη κατηγορία του Davis Cup.

Το έργο της ελληνικής αποστολής ήταν εξαρχής δύσκολο, καθώς το νο3 της παγκόσμιας κατάταξης, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν μπορούσε να αγωνιστεί εξαιτίας ενός προβλήματος τραυματισμού.

Ο αδερφός του Πέτρος, ο Μάρκος Καλοβελώνης και ο Μιχάλης Πρεβολαράκης προσπάθησαν αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από τους αγώνες με την Λιθουανία.

Μετά τα δύο χθεσινά αρνητικά αποτελέσματα, το κύκνειο άσμα για την Ελλάδα ήταν η σημερινή ήττα στο διπλό με 2-0 σετ (6-2, 7-5).

Οι Πέτρος Τσιτσιπάς και Μάρκος Καλοβελώνης ήταν ανταγωνιστικό στο δεύτερο σετ, αλλά δέχθηκε μπρέικ με το σκορ στο 5-5, με τους Μπεράνκις και Γκριγκέλις να κρατάνε το σερβίς τους και να φτάνουν στη νίκη.