Παναθηναϊκός – Τενερίφη 2-3

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-2 από την Τενερίφη και παρά τις απουσίες είχε μια καλή αγωνιστική παρουσία και η πρόκριση στα ημιτελικά θα κριθεί στον επαναληπτικό της Ισπανίας.

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε όσο μπορούσε κόντρα στην Τενερίφη όμως ηττήθηκε με 3-2 (16-25, 25-12, 29-27, 21-25, 12-15) στο κλειστό του Αγίου Θωμά για τον πρώτο αγώνα της σειράς και πλέον όλα είναι ανοικτά για την πρόκριση που θα κριθεί στον επαναληπτικό της Ισπανίας.

Μάλιστα οι πράσινες είχαν τρεις σημαντικές απουσίες, καθώς οι Μάρετ Γκρόθες, Τζένιφερ Κρος και Μαργκαρίτα Στεπανένκο τέθηκαν εκτός μάχης, καθώς βρέθηκαν θετικές στον κορωνοϊό λίγο πριν από το παιχνίδι.

Πλέον,ο Παναθηναϊκός ετοιαμάζετια να ταξιδέψει στην Ισπανία για τη ρεβάνς την άλλη Τετάρτη (2/2), με σκοπό να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Challenge Cup. Για να συμβεί αυτό, θα πρέπει η ελληνική ομάδα είτε να πάρει «καθαρή» νίκη (3-0 ή 3-1), είτε να κερδίσει 3-2 και να βγει νικήτρια στο «χρυσό» σετ.

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο σετ είχε πολλά προβλήματα στην υποδοχή και δεν μπόρεσε να όσο ανταγωνιστικός θα ήθελε και έτσι η Τενερίφη κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ της αναμέτρησης. Οι πράσινες μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο σετ και παίζοντας εξαιρετικά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση πήραν εύκολα το σετ με 25-12 και ισοφάρισαν σε 1-1. Ο Παναθηναϊκός στο τρίτο σετ έκανε την ολική ανατροπή και κατάφερε να το κατακτήσει με 29-27 και να κάνει το 2-1.

Οι φιλοξενούμενες στο τέτερτο σετ πάτησαν στις αδυναμίες των γηπεδούχων και ισοφάρισαν σε 2-2 σετ με σκορ 21-25. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ και εκεί οι Ισπανίδες έδειξαν πιο ικανές και κατάφεραν να λυγίσουν την αντίσταση του Παναθηναϊκού και να επικρατήσουν με 12-15 και να κάνουν το 3-2 στα σετ που τους χάρισε την νίκη.

Τα σετ 2-3 (16-25, 25-12, 29-27, 21-25, 12-15)