Η Ελλάδα αποχαιρέτησε το Davis Cup με ψηλά το κεφάλι

Η ομάδα Φώτη Βαζαίου νίκησε την Μολδαβία με 3-0, στο τελευταίο της παιχνίδι στο φετινό Davis Cup.

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στο φετινό Davis Cup η Εθνική μας ομάδα των ανδρών. Οι τενίστες του Φώτη Βαζαίου το Μεγάλο Σάββατο αντιμετώπισαν την Μολδαβία σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 3-4 του Pool A της 3ης κατηγορίας της Ευρωπαϊκής Ζώνης και επικράτησαν εύκολα με 3-0.

Στον πρώτο αγώνα ο Πέτρος Τσιτσιπάς αντιμετώπισε τον Εγκόρ Ματβιεβίτσι και επικράτησε με 6-1, 6-1, ενώ στο δεύτερο αγώνα ο Αλέξανδρος Σκορίλας αντιμετώπισε τον Μαξίμ Μπουλάτ, με τον Ελληνα τενίστα να κερδίζει με 2-0 σετ (6-1, 6-4). Στο διπλό οι Σκορίλας και Τσισιπάς πήραν το πρώτο σετ με 7-5, με τους Αλεξάντερ Βίτκοφ και Μπουλάτ να εγκαταλείπουν το παιχνίδι στο δεύτερο σετ.

Η Ελλάδα, η οποία είχε απολογισμό 3 νίκες σε 4 αγώνες, την Μεγάλη Παρασκευή ηττήθηκε από το Μαυροβούνιο και έχασε την ευκαιρία να προκριθεί στα πλέι οφ ανόδου για την 2η κατηγορία της Ευρωπαϊκής Ζώνης.