Πεγκούλα – Σάκκαρη 0-2: Την «καθάρισε» στο τάι μπρέικ

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε με 7-6(6), 7-6(4) την Τζέσικα Πεγκούλα και είναι κοντά στην πρόκριση στα ημιτελικά WTA Finals.

Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη για τη Μαρία Σάκκαρη στην πρεμιέρα της στο WTA Finals!

Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με 7-6(6), 7-6(4) της Τζέσικα Πεγκούλα σε 2 ώρες και 11 λεπτά κάνοντας σημαντικό βήμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του τουρνουά. Το επόμενο παιχνίδι για τη Μαρία είναι την Τετάρτη (2/11), με τη νικήτρια του αγώνα Ζαμπέρ-Σαμπαλένκα.

Και τα δύο σετ κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, με τη Μαρία να είναι ψύχραιμη και να φτάνει στη νίκη. Μάλιστα στο δεύτερο σετ προηγήθηκε με 3-0 στα γκέιμ, ισοφαρίστηκε σε 3-3, αλλά δεν έχασε ποτέ το πάνω χέρι και πήρε το παιχνίδι με 2-0 σετ.

Αυτή ήταν η πρώτη φετινή νίκη της Σάκκαρη κόντρα σε παίκτρια του Top 5 και η τέταρτη συνολικά σε έξι παιχνίδια κόντρα στη συγκεκριμένη αντίπαλο.