Φέντερερ – Γκοφέν 2-0

Ο Ρότζερ Φέντερερ επικράτησε με 2-0 σετ (7-6(2), 6-1) του Νταβίντ Γκοφέν στον τελικό του Noventi Open και έφτασε τις δέκα κατακτήσεις στο γερμανικό τουρνουά.

Τίτλων συνέχεια για τον μεγάλο Ρότζερ Φέντερερ που κατέκτησε για δέκατη φορά στην τεράστια καριέρα του το τουρνουά στο Χάλε.

Ο Ελβετός τενίστας νίκησε με 2-0 σετ (7-6(2), 6-1) τον Νταβίντ Γκοφέν σε έναν αγώνα που κράτησε 83 λεπτά.

Ουσιαστικά το ματς κρίθηκε στο πρώτο σετ αφού εκεί έγινε η μεγάλη «μάχη» με τον Φέντερερ να επικρατεί στο τάι μπρέικ. Στο πέμπτο game ο Γκοφέν έχασε ίσως τη μεγάλη του ευκαιρία για να χτυπήσει το σετ και το ματς αφού είχε τέσσερις ευκαιρίες για break (0-40) αλλά ο Ελβετός σούπερ σταρ κατάφερε να πάρει το game και να προηγηθεί με 3-2 σε εκείνο το σημείο.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με break του Φέντερερ που έφτασε δια περιπάτου στο 6-1 και το 2-0 στα σετ.

Έτσι ο «Βασιλιάς» έφτασε τους 102 τίτλους στην καριέρα του και απέχει πλέον εφτά από το κορυφαίο ρεκόρ στην ιστορία της open era, τους 109 τίτλους του Τζίμι Κόνορς.

Τέλος, αυτός ήταν ο 19ος τίτλος του στο γρασίδι με τον Φέντερερ να στρέφει την προσοχή του πλέον στο Wimbledon που ξεκινά την πρώτη του Ιουλίου.