Γκασπαριάν – Σάκκαρη 0-2

Η Μαρία Σάκκαρη δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Μαργκαρίτα Γκασπαριάν την οποία νίκησε 2-0 σετ (6-2, 6-2) στον 1ο γύρο του Αυστραλιανού Open.

Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε πολύ εύκολα με 2-0 σετ (6-2,6-2) της ρωσίδας, Μαργκαρίτα Γκασπαριάν στον 1ο γύρο του Αυστραλιανού Open και περιμένει την αντίπαλο της που θα προκύψει από το ζευγάρι ανάμεσα στην Πενγκ και την Χιμπίνο.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα κόντρα στην αντίπαλο της η οποία δεν μπόρεσε να την απειλήσει σε κάποιο σημείο του παιχνιδιού.

Στο πρώτο σετ η Σάκκαρη προηγήθηκε με 4-2 κάνοντας νωρίς μπρέικ και στη συνέχει δεν είχε πρόβλημα να καθαρίσει τα επόμενα δύο γκειμ για να κάνει το 1-0.

Τίποτα δεν άλλαξε ουσιαστικά και στο δεύτερο σετ όπου η 24χρονη Ελληνίδα έκανε πολύ γρήγορα το 3-0 και το 5-2, χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα, φτάνοντας έτσι στη νίκη, σε έναν αγώνα που χρειάστηκε μόλις 1 ώρα και τρία λεπτά για να επικρατήσει.