ΠΑΟΚ – Φριντρισχάφεν 2-3

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να νικά με 2-0 σετ και τελικά ηττήθηκε με 3-2, ενώ στο tie break είχε σημαντικό προβάδισμα (5-1) και κάπως έτσι έχασε από τη Φριντρισχάφεν για την τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Δικέφαλος του Βορρά έκανε πολύ δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση και με όπλο τα καλά σερβίς και τα αποτελεσματικά μπλοκ, πήρε μια διαφορά στο πρώτο σετ (19-10), την οποία κατάφερε να διατηρήσει μέχρι ντο τέλος κάνοντας το 1-0 (25-18).

Το δεύτερο σετ ήταν συγκλονιστικό. ΠΑΟΚ και Φριντρισχάφεν πήγαιναν πόντο πόντο στο σκορ μετά από το 16-13 των ασπρόμαυρων. Από το 18-18 και έπειτα, καμία ομάδα δεν ξεχώρισε μέχρι το 28-28, με τον ΠΑΟΚ να χάνει τέσσερα σετ μπολ, για να έρθει ο Τακουρίδης και ένα λάθος των φιλοξενούμενων για να δώσουν και το δεύτερο σετ στον ΠΑΟΚ (30-28).

Αυτό ήταν όμως. Οι παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι σαν να ξέμειναν από δυνάμεις και καθαρό μυαλό και… παρέδωσαν πνεύμα. Οι Γερμανοί δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και πήραν τα επόμενα δυο σετ (25-14 και 25-17) για να ισοφαρίσουν σε 2-2 την αναμέτρηση και να την οδηγήσουν στο tie break.

Εκεί έγιναν απίστευτα πράγματα καθώς παρά το γεγονός πως ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-1, κατάφερε τελικά να χάσει με 15-9 και να ηττηθεί σε ένα ματς που σε πολλές φάσεις του έμοιαζε να είναι αγκαλιά με τη νίκη.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 30-28, 14-25, 17-25, 9-15), σε 128′