Παμβοχαϊκός – Ολυμπιακός 0-3

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ (18-25, 14-25, 16-25), εκτός έδρας τον Παμβοχαϊκό για την 1η αγωνιστική της Volley League Ανδρών.

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε ιδιαίτερο πρόβλημα στην έδρα του Παμβοχαϊκού κι επικράτησε με 3-0 σετ (18-25, 14-25, 16-25) για την 1η αγωνιστική της Volley League Ανδρών.

Ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε δυνατά το ματς και πίεσε αρκετά τον Ολυμπιακό φτάνοντας ακόμα και στον πόντο (10-11). Σ’ εκείνο το σημείο, όμως, οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι, διεύρυναν τη διαφορά κι έφτασαν στο 25-18.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός πήρε «αέρα» επτά πόντων (1-8) κι έτσι το μόνο που είχε να κάνει ήταν να διαχειριστεί το προβάδισμά του. Έτσι κι έγινε και το σκορ έγινε 2-0 (14-25). Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο Παμβοχαϊκός προσπάθησε να αντιδράσει αλλά η ανωτερότητα του Ολυμπιακού ήταν εμφανής κι η διαφορά άγγιξε, αρχικά, τους πέντε πόντους κι έβαινε αυξανόμενη. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν δυσκολεύτηκαν, έτσι, να κάνουν το 3-0 σετ και να πάρουν τη νίκη.