ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-3

Ο Παναθηναϊκός, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει με 2-1 σετ από τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, κατάφερε να κάνει την απόλυτη ανατροπή και τελικά να νικήσει με 3-2!

Πολύ… σκληρός για να πεθάνει ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» μπορεί να βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 2-1 σετ, μπορεί να έδειξαν να… αδειάζουν εντελώς από ενέργεια, αλλά τα κατάφεραν! Βρήκαν τις λύσεις, έκαναν την απόλυτη ανατροπή και νίκησαν με 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Volley League.

Ελάχιστες οι ελπίδες για τον τίτλο πλέον, στο -6 από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό και με ματς περισσότερο, αλλά ο πρωταθλητής Παναθηναϊκός δεν το… βάζει κάτω. Και όσο μπορεί το παλεύει. Στους 17 βαθμούς και την 4η θέση έμεινε ο ΠΑΟΚ.

Ανατροπή στην ανατροπή είχαμε σήμερα. Το «τριφύλλι», με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση, πήρε το πρώτο σετ με 25-19. Ωστόσο, η απάντηση του «Δικεφάλου του Βορρά» ήταν άμεση. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε το σερβίς του, έκανε το 1-1 (25-21) και πολύ εύκολα το 2-1 (25-16).

Η αντίδραση του Παναθηναϊκού όμως, έκανε… κρότο! Στο τέταρτο σετ πήρε μεγάλο προβάδισμα έξι πόντων (6-12), ο ΠΑΟΚ μείωσε, αλλά σχετικά άνετα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν (18-25). Το tie-break ανήκε 100% στον Παναθηναϊκό. Το 15-7 τα λέει όλα, με το σερβίς της ομάδας του Δημήτρη Ανδρεόπουλου να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους.

3-2 λοιπόν ο Παναθηναϊκός, με τον Ράπτη να αναδεικνύεται πρώτος σκόρερ με 20 πόντους!

Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-21, 25-16, 18-25, 7-15)

Τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Π.Α.Ο.Κ. (Κώστας Δεληκώστας): Κομητούδης, Άγκανιτς 9 (4/11 επ., 5 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (11/28 επ., 2 άσσοι, 62% υπ. – 46% άριστες), Τακουρίδης 9 (5/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Εβάντρο 11 (10/25 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 30% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 17 (16/35 επ., 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ, 64% υπ. – 52% άριστες), Πριγιέ, Καπετανίδης 1 (1 άσσος)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 16 (13/23 επ., 3 άσσοι, 62% υπ. – 42% άριστες), Γιάκομπσεν 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 14 (8/14 επ., 6 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 7 (7/16 επ., 48% υπ. – 33% άριστες), Ράπτης 20 (16/39 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (9/15 επ., 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 80% υπ. – 70% άριστες), Μούχλιας (64% υπ. – 27% άριστες), Πανταλέων 1 (1/2 επ.)