ΠΑΟΚ – Χάλμπανκ Άνκαρα 3-1

Ο ΠΑΟΚ πήρε μια τεράστια νίκη με 3-1 σετ επί της Χάλμπανκ Άνκαρα για την 5η αγωνιστική του CEV Champions League και έμεινε ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Τεράστιας σημασίας νίκη πήρε στην Θεσσαλονίκη ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 3-1 (25-16, 16-25, 26-24, 25-20) της Χάλμπανκ Άνκαρα, σβήνοντας μάλιστα δύο σετ μπολ στο τρίτο σετ (αν το έχανε αποκλειόταν). Έτσι, ο Δικέφαλος του Βορρά κράτησε ζωντανό το όνειρο της πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Για να συμβεί αυτό θα πρέπει ο πρωταθλητής Ελλάδος να κερδίσει και την Σασταμάλα (28/2/18, 19.00) την επόμενη αγωνιστική στη Θεσσαλονίκη και να ελπίζει σε ήττα της Χάλκμπανκ από την Φρίντρισχαφεν.

Παρά τις απουσίες των Βάλκιερς και Σαφράνοβιτς, ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από τους Ουτσίκοφ (19π.), Γκιόν (16π.) και Κουμεντάκη (14π.) για να φτάσει στη σπουδαία νίκη. Από την Χάλμπανκ ξεχώρισαν οι Πέτριτς (16π.) και Σούμπασι (14π.).

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν απόλυτος κυρίαρχος και αν και έμεινε πίσω με 12-8, έχοντας ως όπλο το σερβίς του έφτασε γρήγορα στο 23-14 και το 25-16 κάνοντας το 1-0 στα σετ. Η εικόνα του δεύτερου σετ άλλαξε με τους Τούρκους να παίρνουν εξ αρχής το προβάδισμα και να μην κοιτούν πίσω, ισοφαρίζοντας σε 1-1 (16-25).

Το τρίτο σετ ήταν «ακατάλληλο» για καρδιακούς, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ εξ αρχής. Η Χάλμπανκ έφτασε σε διπλό σετ μπολ (22-24), όμως ο ΠΑΟΚ δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα έκανε ένα σερί 4-0 και κατέκτησε το σετ, κάνοντας το 2-1.

Η ομάδα της Άγκυρας αντέδρασε ξανά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 11-8, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν αρχικά σε 12-12 και κατάφεραν να ξεφύγουν με τρεις πόντους (18-15). Με όπλο τα μπλοκ, αλλά και τις σπουδαίες άμυνες του ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει το σετ με 25-20 και τη νίκη που του δίνει ελπίδες πρόκρισης.