Φίλιππος Βέροιας – ΠΑΟΚ 3-1 (vids)

Ο Φίλιππος Βέροια επικράτησε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ και προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία του στον τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» που θα διεξαχθεί την Κυριακή (18/4).

Ο πρωτάρης Φίλιππος Βέροιας επικράτησε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο Κλειστό Γυμναστήριο «Δημήτριος Βικέλας» της Βέροιας και για πρώτη φορά στην ιστορία του πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» που θα διεξαχθεί την Κυριακή (18/4).

Ο αντίπαλος θα προκύψει από το ζευγάρι Ολυμπιακός – Φοίνικας Σύρου που διεξάγεται σήμερα στις 20:00.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και πήραν το προβάδισμα με 7-4 και 11-9, όμως οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ισοφάριση (11-11). Η ομάδα της Βέροιας ανέβασε ρυθμούς, παίρνοντας προβάδισμα 4 πόντων (23-19) και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ (25-19).

Ο Φίλιππος ήταν σταθερά μπροστά και στο δεύτερο σετ (8-5, 12-9), ενώ έφτασε και στο +4 (14-10), με τους Θεσσαλονικείς να πιέζουν, να πλησιάζουν στον πόντο (18-17) και να φέρνουν το ματς στα ίσα (20-20). Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα (23-21) και πήραν το δεύτερο σετ με 25-23.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση και στην αρχή του τρίτου σετ έφτασε να προηγείται με 5 πόντους (5-10). Η ομάδα της Βέροιας δεν παράτησε το σετ, ισοφάρισε (15-15) και παρότι οι Θεσσαλονικείς είχαν πάρει διαφορά 4 πόντων (19-23), ο Φίλιππος έφερε το ματς στα ίσα (23-23). Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ έκανε το 23-25 και μείωσε σε 2-1 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί πόντο-πόντο μέχρι το 7-7, με την ομάδα του Ματιάσεβιτς να παίρνει προβάδισμα 3 πόντων (7-10). Ο Φίλιππος αντέδρασε και πέρασε μπροστά (17-15), ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή (22-23) αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 25-23 και πήραν τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 25-19, 25-23, 23-25, 25-23