Έκανε το καθήκον του αλλά έμεινε εκτός Champions League ο ΠΑΟΚ!

Ο Δικέφαλος του Βορρά νίκησε το δικό του παιχνίδι (3-1 τη Σασταμάλα), αλλά λόγω συνδυασμού αποτελεσμάτων, έμεινε εκτός 12άδας του CEV Champions League, στο βόλεϊ.

Ο ΠΑΟΚ έκανε αυτό που έπρεπε νικώντας τη Φιλανδική Σασταμάλα με 3-1 σετ στην Πυλαία, αλλά αυτό δεν έφτανε για τους παίκτες του Ντανιέλε Ρίτσι. Για να προκριθούν στα play offs του Champions League οι ασπρόμαυροι ήθελαν μία νίκη φιλοξενούμενων στους αγώνες Σαμόντ – Σκρα Μπελχατόφ και Μπερλίν – Γιαστρέμπσκι.

Και οι δύο φιλοξενούμενες ομάδες όμως έχασαν με 3-2 σετ και… πήραν στον λαιμό τους τον ΠΑΟΚ. Ειδικά η Σκρα, προηγήθηκε στο τάι μπρέικ κόντρα στη Σαμόντ με 13-12, αλλά κατάφερε να χάσει με 16-14, σε ένα ματς θρίλερ που σήμανε όμως και τον αποκλεισμό του ΠΑΟΚ από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι 12 ομάδες που προκρίθηκαν: Περούτζια, Φριντρισχάφεν, Λοκομοτίβ Νοβοσιμπίρσκ, Ζενίτ Καζάν, Ζάκσα, Τσιβιτανόβα, Χάλκμπανκ Άνκαρα, Σκρα Μπελχατόφ, Γιαστρέμπσκι, Τρεντίνο, Σαμόντ, Μπερλίν.