Εθνική – Στο μυαλό της μόνο το Βέλγιο

Η Εθνική Oμάδα στρέφει πλέον το βλέμμα της στο Βέλγιο ενόψει της συνέχειας του Ευρωπαϊκου Πρωτθλήματος, αφήνοντας πίσω την πρεμιέρα με την Ουκρανία.

Το Βέλγιο είναι ο επόμενος αντίπαλος της Ελλάδας στον όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωτθλήματος (4/9, 21:45 με τηλεοπτική κάλυψη από την ΕΡΤ3) και η Εθνική κοιτά πλέον μόνο αυτήν την αναμέτρηση, έχοντας στο μυαλό της να πηγαίνει παιχνίδι με παιχνίδι βήμα, βήμα στην προσπάθειά της να προκριθεί στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η πρεμιέρα κόντρα στους Ουκρανούς, είχε καλά στοιχεία, όμως η «κατάρρευση» στο πέμπτο σετ έφερε εν τέλει την ήττα με 3-2.

Ο βαθμός που κατάφερε να πάρει ενδεχομένως να αποδειχθεί πολύτιμος, αν συνδυαστεί με ένα καλό αποτέλεσμα αύριο, όμως το ματς έχει χαρακτήρα τελικού και για τιυς Βέλγους, καθώς μετά την ήττα τους από τη Σερβία με 3-1 σετ, η νίκη αποτελεί μονόδρομο και γι’ αυτούς.