Βαλκανικό Κύπελλο: Πρεμιέρα με ήττα για την Κηφισιά

Την ήττα με 3-1 από τη Σερβική Ράντνιτσκι Κραγκούγεβατς γνώρισε η Κηφισιά στο εναρκτήριο ματς του Βαλκανικού Κυπέλλου που διεξάγεται στην Άγκυρα.

Η αθηναϊκή ομάδα η οποία αγωνίστηκε με αμιγώς ελληνική σύνθεση μέχρι και το τρίτο σετ ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστική, αλλά μετά το 1-2 δεν είχε την ανάλογη συνέχεια.
Η Ράντνιτσκι στο πρώτο σετ ξέφυγε από την αρχή (2-7) για να κάνει το 0-1, αλλά ο ΑΟΠΚ απάντησε στο δεύτερο σετ όταν αυτός πήρε μια μεγάλη διαφορά (10-5, 24-14) για να πλησιάσουν οι Σέρβοι σε 24-22 αλλά το σερί τους να τελειώσει εκεί.
Το πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ όπου η ομάδα του Κραγκούγεβατς είχε το προβάδισμα με 1-2 πόντους για να ισοφαρίσει ο ΑΟΠΚ σε 22-22, αλλά εκεί δέχθηκε και πάλι σερί δύο πόντων για να κλείσει το σετ στο 23-25.
Στο δ’ σετ το ενδιαφέρον κράτησε μέχρι το 5-6 με τους Σέρβους να ξεφεύγουν με 5-11 και να φτάνουν εύκολα στη νίκη.
Τα σετ: 17-25, 25-22, 23-25, 16-25
Η σύνθεση του ΑΟΠΚ (Γιάννης Ορφανός): Ρούσης, Παλαιολόγος, Κωτσάκης, Κωστόπουλος, Λινάρδος, Μελλές / Κοντοστάθης (λ), Σωνάκης, Παπαδόπουλος, Σπηλιώτης.