Ολυμπιακός – Μλάντοστ Μπρκο 3-0

Ο Ολυμπιακός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην Μλάντοστ Μπρκο και παίζοντας εξαιρετικό βόλεϊ επικράτησε των Βόσνιων με 3-0 σετ, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση για τον 2ο προκριματικό γύρο του CEV Champions League.

Την πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό γύρο του CEV Champions League πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε εύκολα της Μλάντοστ Μπρκο με 3-0 σετ (25-16,  25-21, 25-17) στο κλειστό γήπεδο «Μελίνα Μερκούρη» και πλέον θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του για την επόμενη φάση.

Οι Ερυθρόλευκοι που είχαν επικρατήσει των Βόσνιων και πάλι με 3-0 στο εκτός έδρας ματς, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους αντιπάλους τους, παίζοντας εξαιρετικά στο πρώτο και το τρίτο σετ, για να πανηγυρίσουν τη νίκη και πλέον να περιμένουν τον… επόμενο.

Θυμηθείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα*

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυναμικά στο πρώτο σετ της αναμέτρησης, μην έχοντας όρεξη για… αστεία παίρνοντας ένα προβάδισμα με 10-3, στη συνέχεια η Μλάντοστ πλησίασε στο 13-9, όμως από εκεί και πέρα οι Ερυθρόλευκοι πάτησαν ξανά… γκάζι ολοκληρώνοντας το πρώτο σετ με 25-16 για το 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι Βόσνιοι εμφανίστηκαν πολύ πιο βελτιωμένοι και με κύριο όπλο το δυνατό σερβίς τους, κατάφεραν να φανούν πολύ ανταγωνιστικοί. Αν και οι Πειραιώτες πήραν το προβάδισμα, η Μλάντοστ βρήκε τρόπο να προσπεράσει στο σκορ. Το ματς έπειτα έγινε ντέρμπι, με τον Έγκλεσκαλνς και τον Μιγιάιλοβιτς να κρατούν τον Ολυμπιακό, ωστόσο οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη ανέβασαν ρυθμούς όταν χρειάστηκε και με το 25-21 έκαναν το 2-0 στα σετ.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν με φόρα από το καλό κλείσιμο που δεύτερου σετ, ανοίγοντας το τρίτο με ένα προβάδισμα της τάξεως του 7-3, με πρωταγωνιστή τον Πέριτς. Η Μλάντοστ όσο κι αν προσπαθούσε δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της ελληνικής ομάδας και φυσιολογικά ήρθε 25-17.

TA ΣΕΤ: 25-16,  25-21, 25-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Παγένκ 11 (7/9επ., 4 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Μιγιαήλοβιτς 8 (8/16 επ., 73% υπ.-36% αρ.), Ζουπάνη 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 12 (11/18 επ., 1 άσσος), Πέριτς 11 (9/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ.-22% αρ.), Τζιάβρας -λ (30% υπ.-20% αρ.)/ Δαλακούρας 2 (1/3 επ., 1 άσσος, 100% υπ.-50% αρ.)

ΜΛΑΝΤΟΣΤ ΜΠΡΤΣΚΟ (Μπράνκο Μίσιτς): Κίσιτς 2 (2 άσσοι), Μίρκοβιτς 7 (5/14 επ., 2 μπλοκ, 40% υπ.- 33% αρ.), Τάνιτς 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Ντίβλιαν 7 (7/20 επ.), Χουκίσεβιτς 8 (7/19 επ., 1 άσσος, 32% υπ.-16% αρ.), Εμίνοβιτς 5 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Λούκιτς -λ (40% υπ.- 33% αρ.)