ΟΦΗ – Ολυμπιακός 0-3 – Εντυπωσιακοί οι ερυθρόλευκοι στην πρεμιέρα

Ο Ολυμπιακός πέρασε σαν... σίφουνας από την έδρα του ΟΦΗ στην πρεμιέρα της Volley League, επικρατώντας με 3-0.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στην πρεμιέρα του στη Volley League, περνώντας σαν… σίφουνας από την Κρήτη, επικρατώντας με 3-0 σετ του ΟΦΗ.

Πρώτος σκόρερ για τους ερυθρόλευκους ήταν ο Πέριτς με 20 πόντους, ενώ ο Μιγιαήλοβιτς πρόσθεσε 12, Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Δημήτρη Καζάζη είναι ο Φίλιππος Βέροιας, με τον ΟΦΗ να ταξιδεύει στην Αθήνα για να αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Oι Κρητικοί ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο σετ, με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά με βραχεία κεφαλή με 16-17. Ωστόσο, η ποιότητα των φιλοξενούμενων έκανε τη διαφορά στο τέλος, με τον Παγιένκ να κάνει το 18-22, με το 19-25 να κλείνει το σετ.

Τα πράγματα ήταν πιο απλά στα δύο επόμενα για τους πρωταθλητές Ελλάδας, με τον Έγκλεσκαλνς να τους δίνει προβάδισμα έξι πόντων (12-18), πριν αυτό φτάσει στους δέκα (13-23), με το 16-25 να φανερώνει την ευκολία με την οποία έκανε το 2-0 ο Ολυμπιακός.

Στο τρίτο σετ ο ΟΦΗ προσπάθησε να φανεί πιο «απειλητικός» προς τους ερυθρόλευκους, πηγαίνοντας χέρι-χέρι μέχρι το 9-9. Ο Πέριτς όμως πήρε το «όπλο» του στη συνέχεια και άνοιξε τη διαφορά αρχικά στους έξι (10-16) και μετά στους οχτώ (12-20). Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το τρίτο σετ με 15-25 και πήρε τη νίκη με 3-0 σετ.

Τα σετ 0-3 (19-25, 16-25, 15-25)