Ανετη νίκη για τα κορίτσια του Ολυμπιακού (3-0)

Οι Ερυθρόλευκες επικράτησαν με 3-0 σετ του Μαρκόπουλου για την 9η αγωνιστική της Volleyleague.

Εύκολο έργο είχε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού απέναντι στο Μαρκόπουλο, με τις Ερυθρόλευκες να επικρατούν στα Μεσόγεια με 3-0 σετ (13-25, 15-25, 17-25), για την 9η αγωνιστική της Volleyleague.

Μετά την ήττα στο ματς με την Πόρτο στην Πορτογαλία (3-0), για τη φάση των «32» του CEV Cup, τα κορίτσια του Ολυμπιακού επέστρεψαν στις νίκες, επικρατώντας άνετα του Μαρκόπουλου, με τις Ερυθρόλευκες να πετυχαίνουν μια ακόμα νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια, κυριάρχησαν απόλυτα επί των γηπεδούχων και έφτασαν εύκολα σε άλλη μία σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα.

Πρώτη σκόρερ για τις «ερυθρόλευκες», κόντρα στο Μαρκόπουλο, ήταν η Χίπε με 20 πόντους, ενώ ακολούθησε η Γενιτσαρίδη με 17.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» νωθρά στο ματς και βρέθηκε πίσω με 3-1 από το Μαρκόπουλο, όμως αντέδρασε εντυπωσιακά, έτρεξε ένα 10-0 σερί και προηγήθηκε με 11-3! Με άσσο της Γενιτσαρίδη, ο Θρύλος ανέβασε τη διαφορά επί των γηπεδούχων στο +10 (4-14) και στη συνέχεια, στο +11 (5-16). Στην εξέλιξη του σετ, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας, διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα, συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και αφού έφτασαν στο 23-13 με την Γενιτσαρίδη, έγραψαν το 1-0 (13-25) κόντρα στο Μαρκόπουλο.

Στο δεύτερο σετ, οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με έξυπνο πόντο της Χριστοδούλου, προηγήθηκαν με 5-1 επί των γηπεδούχων, ενώ στη συνέχεια, είχαν προβάδισμα εννέα πόντων (7-16, 12-21, 14-23). Διαφορά, την οποία η ομάδα μας αύξησε στο +10 (15-25), κερδίζοντας άνετα και το δεύτερο σετ (0-2).

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω από το Μαρκόπουλο με 6-2, όμως απάντησε άμεσα και αφού ισοφάρισε σε 7-7, πέρασε και μπροστά στο σκορ (7-8). Προβάδισμα, το οποίο ο Θρύλος διεύρυνε ακόμη περισσότερο στη συνέχεια, φτάνοντας στο 25-17 και στο «καθαρό» διπλό (0-3) κόντρα στον ΑΟ Μαρκόπουλου…