Μακάμπι – Παναθηναϊκός 2-3

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο πρώτο ματς της φάση των «32» στο Challenge Cup ανδρών, καθώς επικράτησε της Μακάμπι στο Ισραήλ με 3-2 σετ και απέκτησε προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Με νίκη συνδυάστηκε η επιστροφή του Παναθηναϊκού στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από δέκα ολόκληρα χρόνια, καθώς επικράτησε με 3-2 σετ της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Ισραήλ για τη φάση των «32» του Challenge Cup. Έτσι πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού ματς στις 8 Δεκεμβρίου που θα διεξαχθεί στο κλειστό του Αγίου Θωμά.

Πρωταγωνιστές για το «πράσινους», που κυριάρχησαν στο κομμάτι του μπλοκ, ήταν οι Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος και Ντεν Ντρις με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ένσινγκ με 22 και ο Φόγερ με 18 πόντους.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ξεκίνησε πολύ καλά και μετά το 7-7 είχε τον πλήρη έλεγχο κατακτώντας άνετα το πρώτο σετ (13-25). Στο επόμενο σετ οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα (20-13), δεν άφησαν πολλά περιθώρια στους πράσινους, οι οποίοι παρόλο που το πάλεψαν και μείωσαν στους 2 (20-18), δεν απέφυγαν την ισοφάριση από τους Ισραηλινούς (25-19).

Ο Παναθηναϊκός στο τρίτο σετ μπορεί να μπήκε μουδιασμένα και να βρέθηκε πίσω με 4-0 αλλά βελτίωσε την εικόνα του στη συνέχεια, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά με 12-15 και να πάρει εντέλει το σετ (18-25).

Στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ, οι παίκτες του Ανδρεόπουλου ήταν συγκεντρωμένοι με το σκορ να εναλλάσσεται στον πόντο αλλά η Μακάμπι ήταν αυτή που με ένα ξέσπασμα πήρε σημαντικό προβάδισμα (20-12), οδηγώντας το παιχνίδι σε τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, οι πράσινοι προηγήθηκαν με 3-5 εκμεταλλευόμενοι και τα λάθη των γηπεδούχων, αλλά η Μακάμπι ισοφάρισε 6-6. Έκτοτε, οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το «τριφύλλι» να προσπεράσει με 7-9 χάρις σε μπλοκ του Ρανγκέλ στον Φόγερ. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι ψύχραιμος στο τάι μπρέικ και έχοντας απίστευτο πάθος κατάφερε να φτάσει σε μία σπουδαία νίκη (11-15).

Τα σετ 2-3 (13-25, 25-19, 18-25, 25-18, 11-15)

ΜΑΚΑΜΠΙ (Γκαλ Γκαλίλι): Κατζέλενσον 3 (2/5 επ., 1 άσσο), Ένσινγκ 22 (21/51 επ., 1 μπλοκ), Μπατσκάλα 11 (5/13 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χατς 8 (8/14 επ.), Φόγερ 18 (16/31 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 67% υπ.-38% άριστες), Σοκόλοβ 7 (4/19 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ) / Άιζενμπεργκ (λ, 67% υπ.-43% άριστες), Κάρινγκαλ (λ), Σχτίφτ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 4 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 14 (8/13 επ., 1 άσσο, 5 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 17 (14/25 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 77% υπ.-45% άριστες), Ράπτης 11 (11/28 επ., 47% υπ.-26% άριστες), Βαν ντε Ντρις 16 (14/37 υπ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Στάλεκαρ 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 64% υπ.-45% άριστες), Συναδινός (λ), Μπάσης 2 (1/2 επ., 1 άσσο).