Μισή πρόκριση για ΠΑΟΚ, «καθάρισε» την Όσιγιεκ

Με το... 1,5 πόδι στην επόμενη φάση του Challenge Cup βρίσκεται ο ΠΑΟΚ μετά τη νίκη επί της Όσιγιεκ (3-0).

Ο ΠΑΟΚ έκανε βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Challenge Cup Ανδρών, επικρατώντας στη Θεσσαλονίκη της κροατικής Όσιγιεκ με το «καθαρό» 3-0. Ο «Δικέφαλος» ήταν ανώτερος στα πρώτα δύο σετ, τα οποία κατάκτησε με 25-20, 25-18, ενώ δυσκολεύτηκε στο τρίτο (25-23).

Ο ΠΑΟΚ, αντιμετωπίζει την Τετάρτη  8 Δεκεμβρίου 2021 εκτός έδρας την Όσιγιεκ.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και με πολλούς πρώτους χρόνους και πόντους κυρίως από τον Πετρέα ξέφυγε με 8-3. Ο Δικέφαλος συνέχισε στο ίδιο τέμπο και πήγε στο 17-11 με δυο συνεχόμενες επιθέσεις του Ούντρις, για να κάνει εύκολα το 1-0 με 25-20 με άσο του Koυμεντάκη.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τους ασπρόμαυρους να παίρνουν φρεσκάδα από τον Σωτηρίου αντί του Κουκλίνσκι που μπήκε αλλαγή και να προηγούνται με 9-6 και 12-7, για να αφήσουν πίσω τους την Όσιγιεκ με 19-12 από πρώτο χρόνο του Τακουρίδη και να διπλασιάσουν τα σετ με 25-18.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πορεύτηκαν ισόπαλες μέχρι το 8-8, με τον Δικέφαλο να δίνει το δικαίωμα στον αντίπαλο να περάσει μπροστά στο σκορ με 8-10. Η ισοπαλία συνεχίστηκε καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ, με τον ΠΑΟΚ να καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα στην εκπνοή του σετ με 23-22, το σετ με 25-23 σκορ και τη νίκη με 3-0 σετ.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν: 6 άσσοι, 38 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 22 λάθη αντιπάλων και της Μούρσα προήλθαν: 2 άσσοι, 36 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Γιάννης Καλμαζίδης): Τακουρίδης 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 10 (9/11 επ., 1 μπλοκ), Γουόλς 6 (3/6 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 6 (4/9 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 67% υπ.-50% άριστες), Κουκλίνσκι 2 (0/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 75% υπ.-58% άριστες), Ούντρις 16 (13/27 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 67% υπ.-58% άριστες), Τζιουμάκας 1 (0/5 επ., 1 μπλοκ, 86% υπ.-29% άριστες), Σωτηρίου 6 (4/9 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ, 18% υπ.-09% άριστες).

ΜΟΥΡΣΑ ΟΣΙΓΙΕΚ (Μάριοπ Τέπερτ): Μπογκντάνοβιτς 6 (5/17 επ., 1 άσσος, 55% υπ.-23% άριστες), Γκρος 3 (2/2 επ., 1 άσσο), Ματόκοβιτς 17 (15/33 επ., 2 μπλοκ), Πρίλιτς 4 (4/10 επ.), Βιλόρια 8 (5/7 επ., 3 μπλοκ), Στάνκοβιτς 7 (5/14 επ. 1 άσσο, 1 μπλοκ, 42% υπ.-19% άριστες) / Κράλιεβιτς (λ, 64% υπ.-43% άριστες), Ίλιτς Μάγιερ, Ίβαντσιτς.