Volleyleague Γυναικών : Κινδύνεψε, αλλά νίκησε ο Ολυμπιακός, εύκολα ο ΑΟ Θήρας

Ο Ολυμπιακός παραλίγο να υποστεί την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα βόλεϊ των γυναικών φέτος, αλλά νίκησε τον Αίαντα Ευόσμου με 3-2 σετ. Στην Κόρινθο, ο ΑΟ Θήρας νίκησε εύκολα 3-0 σετ την τοπική ομάδα και διατηρήθηκε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Αίας Ευόσμου – Ολυμπιακός 2-3 Τον πρώτο τους βαθμό και τα δύο πρώτα […]

Αίας Ευόσμου – Ολυμπιακός 2-3

Τον πρώτο τους βαθμό και τα δύο πρώτα σετ στο πρωτάθλημα μετά από 18 αγώνες έχασαν οι ερυθρόλευκες οι οποίες αγωνίστηκαν χωρίς τις Χίπε, Γιώτα και με αλλαγή την Χριστοδούλου.

Τα κορίτσια του Ηλία Ζωλασταθιάδη εκμεταλλεύτηκαν την κούραση του Ολυμπιακού και παρόλο που βρέθηκαν πίσω στα σετ, κατάφεραν να προηγηθούν με 2-1 και να πάρουν τον πρώτο βαθμό από την ομάδα του Πειραιά. Ο Αίαντας είχε την ευκαιρία να πάρει και τη νίκη, καθώς προηγήθηκε με 13-11 στο τάι μπρέικ, ωστόσο στο φινάλε ο Ολυμπιακός με σερί 4-0 πήρε το δίποντο.

Η Βλαχάκη που αντικατέστησε την Χίπε τελείωσε το παιχνίδι με 22 πόντους, με την Νιέμερ να έχει 18. Ο Αίαντας, που πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση, είχε την Τζούριτς με 27 πόντους, την Κωνσταντινίδου με 15 και την Κλέπκου με 14.

Τα σετ: 2-3 (22-25, 25-18, 25-17, 17-25, 13-15)

ΑΙΑΝΤΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου 4 (4/18 επ., 33% υπ.), Βλάχου 6 (4/7 επ., 2 άσσοι), Κλέπκου 14 (13/29 επ., 1 μπλοκ, 48% υπ.), Τζούριτς 27 (24/45 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κούση 11 (8/11 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 15 (12/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 59% υπ.), Ηλιοπούλου, Μάτιου 3 (3 άσσοι), Τζιαρλή 1 (1/1 επ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Βλαχάκη 22 (22/39 επ.), Κωνσταντινίδου 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 13 (4/13 επ., 3 άσσοι, 6 μπλοκ), Νιέμερ 19 (18/39 επ., 1 άσσος, 29% υπ.), Παπαδοπούλου 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Πολ 11 (10/24 επ., 1 άσσος, 17% υπ.) / Κοκκινάκη (λ, 46% υπ.), Μιλιντίγιεβιτς 5 (5/11 επ., 43% υπ.), Χριστοδούλου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ).

Κόρινθος – ΑΟ Θήρας 0-3

Με πρώτη σκόρερ την Μέρκοβα με 16 πόντους και με μόλις 11 λάθη στο ματς, ο ΑΟ Θήρας πέρασε από την έδρα της Κορίνθου με 3-0 σετ.

Με εξαίρεση το δεύτερο σετ, η ομάδα της Σαντορίνης δεν δυσκολεύτηκε να πάρει το τρίποντο και να φτάσει τους 41 βαθμούς στο πρωτάθλημα. Εκτός της Μέρκοβα, καλή εμφάνιση έκανε και η Μεταξά με 10 πόντους με 5 άσσους, και η Πότοκαρ με 12 και 4 άσσους.

Για την Κόρινθο, η Γέιζελ επέστρεψε μετά από απουσία δύο αγώνων λόγω τραυματισμού στην βασική εξάδα και τελείωσε το παιχνίδι με 10 πόντους.

Τα σετ: 0-3 (07-25, 23-25, 13-15)

ΚΟΡΙΝΘΟΣ (Μπούκουρας): Αλατζάκη 7 (6/18 επ., 1 άσσος, 53% υπ.), Βακάλογλου 2 (2 μπλοκ), Γέιζελ 10 (8/23 επ., 2 μπλοκ), Μπούκουρα Μ. 6 (6/19 επ., 43% υπ.), Παναγοπούλου 2 (2/12 επ.), Τομαρά 2 (2/7 επ.) / Βατουσιάδη (λ, 38% υπ.), Ελέζη 1 (άσσος), Ελευθερίου 1 (1/3 επ.), Καραβούλη, Χατζησοφρωνίου 1 (1/3 επ., 63% υπ.).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Γενιτσαρίδη 5 (5/7 επ., 50% υπ.), Εμμανουηλίδου 4 (4/8 επ.), Μέρκοβα 16 (13/22 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μεταξά 10 (3/4 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Πότοκαρ 12 (8/20 επ., 4 άσσοι, 36% υπ.), Τσοχατζή 1 (άσσος) / Αρτακιανού (λ, 25% υπ.), Καλανταρίδου 2 (2/10 επ., 25% υπ.), Κοσμίδου, Ξανθοπούλου 3 (1/1 επ., 2 άσσοι).