Μαρκοπούλο – ΑΕΚ 1-3

Η ΑΕΚ επικράτησε σχετικά εύκολα με 3-1 του Μαρκόπουλου εκτός έδρας για την 21η αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Τη νίκη με 3-1 σετ πήρε η ΑΕΚ στο Μαρκόπουλο, κόντρα στην τοπική ομάδα, για την 21η αγωνιστική της Volley League. Η γηπεδούχος ομάδα αποτέλεσε «σκληρό καρύδι» για την ΑΕΚ, η οποία εν τέλει έφυγε με το διπλό. Τα κορίτσια της ΑΕΚ με αυτή τη νίκη ανέβηκαν στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αναμένοντας τα υπόλοιπα αποτελέσματα της αγωνιστικής.

To παιχνίδι ξεκίνησε με το Μαρκόπουλο να παίρνει κεφάλι στο σκορ (8-6), αλλά η Βεργίδου με άσο ισοφάρισε (8-8) για την Ένωση. Η Γκουντιμένκο με μπλοκ έδωσε διαφορά δύο πόντων στον «δικέφαλο» (9-11), με τις γηπεδούχες να περνούν μπροστά (14-13) με 5-1 σερί. H Βεργίδου, με ακόμα ένα άσο, έβαλε μπροστά στο σκορ την Ένωση (17-18) ενώ με μπλοκ της Γκουντιμένκο η διαφορά πήγε στους δύο πόντους (17-19). Με πόντο της Τερέλ η ΑΕΚ έφθασε μια ανάσα από το πρώτο σετ (19-23), το οποίο τελικά με ήρθε με 25-21.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα (1-4), με το Μαρκόπουλο να ισοφαρίζει σε 4-4 με τρεις διαδοχικούς πόντους. Με Κοσμά και Λίντσει η Ένωση απέκτησε διαφορά δύο πόντων (7-9). Η Τερέλ με δυνατό χτύπημα έκανε το 14-11 και η Μπράουν το 20-16 για την ΑΕΚ. Το Μαρκόπουλο μείωσε στους δύο πόντους (20-22), ενώ πλησίασε και στον πόντο τον «δικέφαλο» (23-24). Η Κοσμά, ωστόσο, τελείωσε το σετ διαμορφώνοντας το 25-23.

Στο τρίτο σετ το Μαρκόπουλο ξεκίνησε καλύτερα (4-2, 7-4), παίρνοντας διαφορά, μάλιστα, και έξι πόντων (11-5). Η Ένωση δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην άμυνα, με αποτέλεσμα να μείνει αρκετά πίσω στο σκορ (14-7). Με την Κοσμά, όμως, η Ένωση πλησίασε στους πέντε (18-13). Η ΑΕΚ με ένα σερί 3-0 μείωσε στους τρεις (20-17) και με την Τερέλ η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 23-23. Όμως, το σετ χάθηκε με 25-23.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ μπήκε πιο φορτσάτη και απέκτησε νωρίς διαφορά τριών πόντων (6-9) ενώ η Τερέλ με τα δυνατά της σερβίς δημιούργησε προβλήματα στην άμυνα των γηπεδούχων. Το Μαρκόπουλο έμενε κοντά στην ΑΕΚ (11-13, 14-15) και ισοφάρισε εν συνεχεία σε 17-17. Η Κοσμά με άσο έκανε το 19-17 και η Βεργίδου με, επίσης, άσο έκανε το 23-19 για την Ένωση. Το σετ ολοκληρώθηκε με νέο άσο της Βεργίδου, η οποία διαμόρφωσε το 19-25.

Τα σετ: 21-25, 23-25, 25-23, 19-25