Πέρασε εύκολα από τη Βούλα ο ΠΑΟΚ (0-3)

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του ΠΑΟΚ δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στη Θέτιδα και έφυγε με το διπλό (0-3) από τη Βούλα.

Με νίκη επέστρεψε στις υποχρεώσεις του, για την Volley League γυναικών, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας της Θέτιδας Βούλας με 0-3, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος είχε ένα μικρό προβάδισμα στους πρώτους πόντους 4-5, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χερί μέχρι και το 13-13. Από εκείνο το σημείο και μετά οι «ασπρόμαυρες» έτρεξαν ένα σερί τριών πόντων και πήραν τον έλεγχο του σετ 13-16. Ύστερα, το παιχνίδι κυμάνθηκε με τις δύο ομάδες να ισορροπούν στην διαφορά τριών πόντων και τα κορίτσια του Μάρκο Φενόλιο να κάνουν το 22-25 και το 0-1.

Στο δεύτερο σετ, η εικόνα ήταν παρόμοια με το πρώτο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο, με την Θέτιδα ωστόσο να παίρνει κεφάλι στο 8-6. Ο Δικέφαλος πήρε αργότερα το προβάδισμα για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ, κάνοντας το 14-15 και κράτησε την διαφορά ενός πόντου μέχρι το 19-20. Εκεί οι «ασπρόμαυρες» βρήκαν ρυθμό και δεν έδωσαν δικαίωμα στις αντίπαλές τους να διεκδικήσουν την ισοφάριση, κάνοντας το 21-25 και το 0-2.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ μπήκε με την ψυχολογία στα ύψη, 3-5, και ανέβαζε με μαθηματική ακρίβεια την διαφορά όσο περνούσε η ώρα, 5-10. Το τέμπο του Δικεφάλου έκανε αδύνατο στην Θέτιδα να ακολουθήσει με το σκορ να ανεβαίνει στο 8-16. Εκεί η οικοδέσποινα, προσπάθησε να αντεπιτεθεί, ωστόσο οι παίκτριες του ΠΑΟΚ, κράτησαν την ψυχραιμία τους, έκλεισαν το σετ με και πήραν την καθαρή νίκη με 0-3.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Φενόλιο, κόντρα στον Πανναξιακό, την Τετάρτη 16 Φεβρουαρίου και ώρα 19:30, στο Ε.Γ. Μίκρας.