Ολυμπιακός – Μαρκόπουλο 3-0: Άνετη νίκη για τις «ερυθρόλευκες»

Ο Ολυμπιακός είχε έυκολο έργο απέναντι στο Μαρκόπουλο επικρατώντας με 3-0 για την 22η αγωνιστική της Volley League Γυναικών.

Εύκολη νίκη με 3-0 σετ κόντρα στο Μαρκόπουλο πήρε ο Ολυμπιακός στο Βόλεϊ Γυναικών σε παιχνίδι που έγινε στο Ρέντη για την 22η αγωνιστική. Με πρώτη σκόρερ την Χίπε με 18 πόντους, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας κέρδισαν ένα ακόμα «καθαρό» τρίποντο, σε ματς που κυριάρχησαν. Οι «ερυθρόλευκες» στρέφουν, πλέον, την προσοχή τους στην 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος, αντιμετωπίζοντας τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, το Σάββατο (26/2).

Ο Ολυμπιακός μπήκε αρκετά δυνατά στο πρώτο σετ, έχοντας σε μεγάλη μέρα την Χίπε η οποία σημείωσε 18 πόντους. Με ωραία επίθεση της Γενιτσαρίδη, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας πήραν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (7-3), την οποία διατήρησαν με «χτυπήματα» των Εμμανουηλίδου, Χριστοδούλου και Άγκοστ, για το 10-6 κόντρα στη φιλοξενούμενη ομάδα. Με πλασέ της Εμμανουηλίδου, ο Θρύλος ανέβασε τη διαφορά στο +5 (14-9), ενώ με νέο πόντο της Ελληνίδας κεντρικής, ξέφυγε με +6 (19-13) από το Μαρκόπουλο. Οι ερυθρόλευκες κατάφεραν να ολοκληρώσουν το πρώτο σετ με 25-18.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Κάρλο Παρίζι προηγήθηκε με 5-2 και 6-3, με τις Γενιτσαρίδη και Χίπε, αλλά δέχθηκε ένα 4-0 σερί από το Μαρκόπουλο και βρέθηκε πίσω με 7-6. Ωστόσο κάπου εκεί ο Ολυμπιακός αντέδρασε με και με επιθέσεις της Αγκόστ ισοφάρισε αρχικά σε 7-7 και στην συνέχεια μπήκε μπροστά με 13-11. Οι πρωταθλήτριες Ελλάδας με φοβερό πλασέ της Χριστοδούλου, έκαναν το 25-19 και συνάμα, το 2-0.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο Θρύλος συνέχισε με το ίδιο πρόσωπο και με μπλοκ της Χίπε, έφτασε γρήγορα στο 13-7, ενώ με μπλοκ άουτ της Γενιτσαρίδη, προηγήθηκε με +7 (16-9) επί του Μαρκόπουλου και στη συνέχεια, με +9 (18-9). Ο Ολυμπιακός δεν είχε πρόβλημα να φτάσει στην κατάκτηση του τρίτου σετ και της νίκης με 25-16.

Τα σετ 3-0 : 25-18 (22’), 25-19 (24’), 25-16 (23’)