Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-1: Πήραν το ντέρμπι οι «πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του Άγιου Θωμά για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Volleyleague και «κλείδωσε» τη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος.

Το ντέρμπι των «αιωνιών» στον Άγιο Θωμά βάφτηκε… πράσινο.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 3-1 σετ (25-14, 25-21, 24-26, 25-19) στην έδρα του κόντρα στον Ολυμπιακό στο φινάλε της κανονικής περιόδου της Volleyleague.

Οι δύο ομάδες προχωρούν στον Β’ γύρο, με τους πράσινους να βρίσκονται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας και στο -2 από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το Live της αναμέτρησης.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά στο ματς και πήραν το προβάδισμα (4-2), με τη διαφορά να αυξάνεται στους 6 (13-7) και στους 7 πόντους (19-12). Έχοντας ως «όπλο» τα δυνατά σερβίς του Πρωτοψάλτη, οι πράσινοι κατέκτησαν εύκολα το πρώτο σετ με 25-14.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε την κυριαρχία του και στο δεύτερο σετ. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου είχαν ξανά το προβάδισμα από το ξεκίνημα (5-2, 11-8), με τους «Ερυθρόλευκους» να αντιδρούν και να περνούν μπροστά με 13-14. Ωστόσο, οι «πράσινοι» βρήκαν ρυθμό, έφτασαν στο 22-19 και έκαναν το 2-0 στα σετ (25-21).

Η ομάδα του Τζουλιάνι ήταν περισσότερο ανταγωνιστική στο τρίτο σετ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 5-2, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε άμεσα (6-6). Οι δύο ομάδες προχωρούσαν μαζί στο σκορ, ώσπου ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα (18-20), με τους «πράσινους» να φέρνουν το ματς σε ισορροπία (20-20). Και πάλι όμως, οι Πειραιώτες έδειχναν πιο ψύχραιμοι στα τελειώματά τους, βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν και πήραν το σετ, μειώνοντας σε 2-1 (24-26).

Ο Παναθηναϊκός επανέκτησε την κυριαρχία του στο τέταρτο σετ. Η ομάδα του Ανδρεόπουλου είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και από το 7-3 στο ξεκίνημα του σετ, έφτασαν στο 16-9. Ο Ολυμπιακός έκανε την προσπάθειά του (22-17), αλλά δεν μπορούσε να ακολουθήσει τους ρυθμούς του αντιπάλου του, με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 25-19 και να φτάνει στη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: (25-14, 25-21, 24-26, 25-19)