ΑΣΠ Θέτις – ΑΟ Θήρας 1-3

Η ομάδα της Σαντορίνης επικράτησε στον δεύτερο ημιτελικό της Θέτιδας με 3-1 σετ και πήρε τον πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Ο ΑΟ Θήρας είναι ο δεύτερος φιναλίστ του φετινού Κυπέλλου γυναικών καθώς επικράτησε στον δεύτερο ημιτελικό του Final 4, που φιλοξενείται στο Ηράκλειο, της Θέτιδας Βούλας και αύριο (Σάββατο, 12/3, 19:00, ΕΡΤ Sports) θα διεκδικήσει τον τίτλο κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Αυτή είναι η τρίτη συνεχόμενη παρουσία του ΑΟ Θήρας στον τελικό του Κυπέλλου, καθώς το 2019 είχε ηττηθεί με 3-0 από τον Ολυμπιακό στις Σέρρες, ενώ πέρσι έχασε με το ίδιο σκορ από τον ΠΑΟΚ στην Ηλιούπολη, ενώ η Θέτις στην παρθενική της συμμετοχή σε Final 4 δεν μπόρεσε να φτάσει και στον πρώτο της τελικό.

Το πρώτο σετ ήταν ένα από τα κορυφαία της φετινής σεζόν κι εκ του αποτελέσματος καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα, με τον ΑΟΘ να ανατρέπει γρήγορα το 3-1 της Θέτιδας και να προηγείται με 5-7 με τον πρώτο του άσο, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα μέχρι το 16-18.

Σε εκείνο το σημείο ήρθε το ξέσπασμα της Ανθούλη η οποία με τέσσερις σερί πόντους (τρεις επιθέσεις, ένα μπλοκ) έφερε το σκορ στο 20-18 για να φτάσει το σερί της Θέτιδας στο 6-0 (22-18) και η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 24-19. Το χαμένο σερβίς τη Ανθούλη δεν ήταν απλά το πρώτο χαμένο σετ μπολ, αλλά η αρχή για το σερί του ΑΟΘ που με συνεχόμενες κόντρα μπάλες μείωσε σε 24-23, ισοφάρισε μετά από κακή υποδοχή της Μανιατογιάννη και προσπέρασε με νέα επίθεση της Άμποτ. Η Σιρίνινα έσβησε το πρώτο σετ μπολ του ΑΟΘ, η Άκτας το δεύτερο, όμως Χόλστον και Μίτροβιτς διαμόρφωσαν το τελικό 26-28.

Αυτή η εξέλιξη έδωσε ψυχολογία στην Σαντορίνη που στο δεύτερο σετ πήρε από την αρχή το προβάδισμα (4-7) και δεν το έχασε ποτέ με την Θέτιδα να κυνηγά συνεχώς το σκορ (9-10, 9-13, 14-18, 16-18) ωστόσο με την Ανθούλη να μην έχει κάποιο άλλο στήριγμα επιθετικά το 19-22 έγινε 19-25.

Με το σκορ στο 0-2 και τον ΑΟΘ να προηγείται νωρίς, νωρίς με 2-5 η Θέτις έψαχνε απεγνωσμένα ένα ξέσπασμα και το βρήκε αρχικά με τα σερβίς της Άκτας που έφεραν την ανατροπή (7-5) και το νέο καλό σερί από τη γραμμή τους σερβίς της Παπαγεωργίου διαμόρφωσε το 11-7. Λίγο αργότερα η Ανθούλη πήγε στην τελική γραμμή και με συνεχόμενους άσους έστειλε τη διαφορά στο +11 (19-8) χωρίς ποτέ η Σαντορίνη να μπορέσει να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ (πλησίασε μέχρι 20-14) που έληξε 25-17…

Η Θέτις είχε επιστρέψει στο ματς, αλλά η εκκίνηση του δ’ σετ βρήκε τον ΑΟ Θήρας να προηγείται με 1-6 (άσος Κωνσταντινίδου) και να φτάνει στο 3-10 (άουτ Δραγουμάνου). Στο 7-12 η Θέτις έτρεξε σερί 3-0 για το 10-12 για να ακολουθήσει ένα τρομερό ράλι που έκλεισε υπέρ του ΑΟΘ, το μπλοκ του οποίου λειτούργησε εξαιρετικά σε εκείνο το σημείο στις κόντρα μπάλες των αντιπάλων (11-14, 12-15) για να έχουμε το 12-16 με επίθεση της Άμποτ.

Το λάθος πλασέ της Άκτας διαμόρφωσε το 14-19 κάνοντας ακόμη πιο δύσκολο το έργο της Θέτιδας με τον ΑΟΘ να φτάνει το 17-23 με άσο της Γκόλτσιου και στο ματς μπολ με χαμένο σερβίς της Άκτας. Η Περάλτα έσβησε το πρώτο, αλλά το νέο χαμένο σερβίς έδωσε τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα της Σαντορίνης.

Διαιτητές: Αγγελίδης, Μαρκάτης, Διαιτητής Challenge: Ονόπας, Παρατηρητές: Βλαχάκης, Ράπτης, Επόπτες: Κόκκας, Κουνδουράκη, Γραμματεία: Αβραμοπούλου.