ΠΑΟΚ – Φοίνικας Σύρου 0-3

Ο Φοίνικας νίκησε με 3-0 τον ΠΑΟΚ μέσα στην Πυλαία και ουσιαστικά τον τελείωσε από την υπόθεση τίτλος.

Σούπερ Φοίνικας «καθάρισε» τον ΠΑΟΚ στην Πυλαία για την 4η αγωνιστική της Β’ Φάσης της Volleyleague ανδρών. Οι νησιώτες ήταν ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι, επικράτησαν με 3-0 σετ του Δικεφάλου που δεν μπόρεσε να διαχειριστεί την απουσία του Ούντρις και τέθηκε ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος.

Στο πρώτο σετ, ο Δικέφαλος είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια του, παίρνοντας σημαντικές βοήθειες από τον Κουκλίνσκι, αλλά και από το κέντρο του, με τους Πετρέα και Μπράουν να είναι σταθεροί. Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε σε κομβικό σημείο μπροστά με τρεις, 21-18, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση και ισορρόπησαν το σετ, 22-22. Στους τελευταίους πόντους, οι Συριανοί έκαναν σερί 0-2, ο Δικέφαλος μείωσε, 23-24, ωστόσο οι αντίπαλοι ήταν εκείνοι που με 23-25 έκαναν το 0-1.

Φανερά επηρεασμένος από την κατάληξη του πρώτου σετ, εμφανίστηκε ο Δικέφαλος στο γήπεδο στο δεύτερο σετ. Η απουσία του Ούντρις δημιούργησε κενά, τα οποία οι «ασπρόμαυροι» δεν μπόρεσαν να διαχειριστούν. Με τον Φοίνικα να πιέζει αρκετά την υποδοχή του ΠΑΟΚ με τα σερβίς του, η διαφορά αυξήθηκε σε κομβικό σημείο, 16-21. Στην συνέχεια, ο Δικέφαλος προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεση του με μπροστάρη τον Μπράουν, 19-21, ωστόσο και το δεύτερο σετ κατέληξε στους φιλοξενούμενους με 21-25, 0-2.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ έδειξε δύο πρόσωπα. Στην αρχή οι «ασπρόμαυροι» δεν μπήκαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, επιτρέποντας στους φιλοξενούμενους να πάρουν την διαφορά, 5-8, ωστόσο στην συνέχεια έβγαλαν αντίδραση και έκαναν την ανατροπή, 16-14. Σ’ ένα τρίτο σετ το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Δικέφαλος πλήρωσε την απουσία του Ούντρις, και έτσι έχασε και το τρίτο σετ με 22-25, 0-3.