Ραβένα – Ολυμπιακός 3-1

Ο Ολυμπιακός πάλεψε, κόντραρε τη Ραβένα αλλά τελικά έχασε με 3-1 σετ. Έτσι περιμένει στο κατάμεστο ΣΕΦ την άλλη εβδομάδα τους Ιταλούς, σε μια επανάληψη του τελικού του 1992, όπου όλοι ελπίζουμε για θετική αυτή τη φορά κατάληξη.

Η Ραβένα υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό, στο Palazzo Mauro de Andre, στο πλαίσιο του πρώτου τελικού του CEV Challenge Cup ανδρών. Σε ένα δύσκολο και σκληρό ματς ο Ολυμπιακός βρέθηκε κοντά στο να ισοφαρίσει σε 2-2 και να στείλει το ματς στο tie break, αλλά τελικά ηττήθηκε με 3-1 από τους Ιταλούς, δίνοντας ραντεβού στο κατάμεστο ΣΕΦ την Τετάρτη του Πάσχα, σε μια Ιστορική ρεβάνς του Τελικού του 1992.

Στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες βρίσκονταν συνεχώς στην κόψη του ξυραφιού. Σε μια κρίσιμη καμπή ο Ολυμπιακός είχε σετ μπολ (24-23), η Ραβένα του το έσπασε και τελικά πήρε αυτή το σετ με 26-24, με τον Ολυμπιακό να διαμαρτύρεται για τη φάση του 24-24 στον διαιτητή και να παίρνει κίτρινη κάρτα ο παγκος του.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Μουνιόθ μπήκαν πολύ καλύτερα, έχτισαν μια διαφορά (16-12) και τη διατήρησαν μέχρι τέλους κερδίζοντας τελικά το σετ με 25-23. Με κεκτημένη ταχύτητα μπήκαν οι ερυθρόλευκοι στο τρίτο σετ όπου ήταν μπροστά μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15), αλλά στη συνέχεια τα πολλά λάθη σε επίθεση υποδοχή και σερβίς στοίχησαν στους φιλοξενούμενους με τη Ραβένα να παίρνει ανέλπιστα εύκολα το σετ με 25-20.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός έδειχνε σε καλή κατάσταση, ήταν μπροστά μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14), αλλά και 22-20 στη συνέχεια και όλα έδειχναν πως η ισοφάριση και το tie break ήταν προ των πυλών. Το 22-20 όμως έγινε γρήγορα 24-22 για τους Ιταλούς και τελικά έληξε με το υπέρ τους 25-23.

Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός στη ρεβάνς που θα γίνει την Τετάρτη (11/4) θέλει νίκη με 3-0 για να κατακτήσει το τρόπαιο, ενώ με πιθανή νίκη με 3-1, θα στείλει την αναμέτρηση στο χρυσό σετ.

Τα σετ: 26-24 (33’), 23-25 (35’), 25-20 (30‘), 25-23 (33’)