Μεσογειακοί Αγώνες: Nίκη στο τάι μπρέικ για την Εθνική ανδρών κόντρα στην Τουρκία

Εξαιρετική εμφάνιση από τους Έλληνας παίκτες απέναντι στους Τούρκους.

Πολύ σημαντική νίκη, με 3-2 σετ (25-23, 22-25, 25-08, 23-25, 15-13) σημείωσε η Εθνική Ανδρών επί της Τουρκίας για την 2η αγωνιστική του Β΄ ομίλου στους 19ους Μεσογειακούς Αγώνες.

Ήταν η πρώτη επιτυχία με τον Ιταλό Ντάντε Μπονιφάντε στη τεχνική ηγεσία, με τους Έλληνες διεθνείς να δίνουν τον καλύτερο εαυτό τους και να φτάνουν στην επικράτηση.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Μούχλιας με 29 πόντους (8 μπλοκ), τον ακολούθησε ο Αλέξανδρος Ράπτης με 21 πόντους τελειώνοντας όλες τις κρίσιμες επιθέσεις, ενώ για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Σπύρος Χάκας έδωσε λύσεις σε σερβίς και επίθεση.

Στο πρώτο σετ, η Εθνική μας ομάδα αν και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ (9-16), με το σκορ στο 14-20 ξεκίνησε η αντεπίθεση με τα σερβίς του Δημήτρη Κομητούδη να βοηθούν για ένα σερί 4-0 (18-20) που έβαλε ξανά την Ελλάδα στη διεκδίκηση του σετ. Με επίθεση του Γιώργου Πετρέα η γαλανόλευκη μείωσε στον πόντο (21-22) και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Δημήτρης Μούχλιας, που με τέσσερις συνεχόμενους πόντους, εκ των οποίων δύο συνεχόμενοι άσσοι στο φινάλε, διαμόρφωσαν το 25-23 και το 1-0 σετ.

Στο δεύτερο σετ μετά το αρχικό 4-1 η Τουρκία ανέβασε την απόδοσή της και οι παίκτες του Ντάντε Μπονιφάντε έμειναν πίσω στο σκορ με 16-19. Η διαφορά μειώθηκε μέχρι και τους δύο (20-22, 21-23), με τους Τούρκους να ισοφαρίζουν με 22-25.

Το τρίτο σετ ήταν και το καλύτερο για την Εθνική ομάδα στους δύο αγώνες που έχει δώσει στους Μεσογειακούς Αγώνες στην Αλγερία. Με εκπληκτικό σερβίς και μπλοκ-άμυνα οι διεθνείς δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό τους, για το 2-1 σετ με 25-08.

Σε ένα σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 2-2 (25-23), ενώ στο τάι μπρέικ προηγήθηκαν με 4-1. Μετά το τάιμ άουτ του Μπονιφάντε ο Ράπτης μείωσε σε 3-4, με άουτ επίθεση των Τούρκων ήρθε η ισοφάριση (4-4) και με μπλοκ του Βουλκίδη η Ελλάδα μπροστά με 5-4.

Η διαφορά έφτασε στο +3 (11-8 με μπλοκ του Ράπτη και 12-9 με επίθεση του Μούχλια), με την Τουρκία να μειώνει σε 13-12. Ο Ράπτης έδωσε δύο ματς μπολ στην Εθνική (14-12), η Τουρκία μείωσε αλλά στη συνέχεια αστόχησε στο σερβίς για το 15-13.

Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 11 άσσους, 57 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και της Τουρκίας προήλθαν από 5 άσσους, 48 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 10 (6/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 1 (1/6 επ.), Βουλκίδης 8 (4/13 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ράπτης 21 (18/40 επ., 3 μπλοκ, 40% υπ. – 10% άριστες), Κομητούδης 1 (1 άσσος), Χάκας 14 (9/21 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 14% άριστες) / Χανδρινός Α. (λ, 44% υπ. – 20% άριστες), Μούχλιας 29 (19/43 επ., 2 άσσοι, 8 μπλοκ), Λινάρδος.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Εριλμάζ): Γκογκόζ 12 (8/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 43% υπ. – 21% άριστες), Ουνβέρ 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ, 59% υπ. – 26% άριστες), Τόι 19 (17/36 επ., 2 άσσοι), Τοσούν 10 (7/16 επ., 3 μπλοκ), Ούλου 7 (2/7 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Έκσι 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπαϊρακτάρ (λ, 54% υπ. – 29% άριστες), Ντογκρουλούκ 1 (1/4 επ.), Γιατγκίν 1 (1/1 επ.), Χατσίογλου 10 (8/11 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. – 30% άριστες), Ογκμπάι 2 (2/8 επ.), Τσενγκίζ.