Σούπερ η Εθνική ανδρών βόλεϊ – Νίκησε 3-0 σετ την Κροατία (vid)

Τη δεύτερη νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχε η εθνική ομάδα βόλεϊ ανδρών που κέρδισε με 3-0 την Κροατία για τα προκριματικά του Eurovolley.

Σούπερ εμφάνιση για την εθνική μας ομάδα ανδρών στο βόλεϊ αφού επικράτησε με 3-0 σετ της Κροατίας στο ΔΑΚ Γλυφάδας και έκανε το 2/2 στα προκριματικά για το επερχόμενο Eurovolley.

To ματς εκτός του δεύτερου σετ που ήταν ντέρμπι ήταν παράσταση για ένα ρόλο με τους Τζιουμάκα και Κουμεντάκη να είναι οι πρωταγωνιστές της νίκης.

Στο πρώτο σετ υπήρχε μόνο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που πολύ εύκολα με τον Τζιουμάκα να έχει 8 πόντους το κατέκτησε με 25-12.

Το δεύτερο σετ ήταν ντέρμπι με τους Κροάτες αρχικά να είναι μπροστά με 19-15. Όμως το σύνολο του Μπονιφάντε ανέκαμψε και ισοφάρισε σε 20-20. Εκεί ένας άσσος του Κασάμπαλη και μια λάθος επίθεση των Κροατών έγραψε το 25-23 και το 2-0 σετ για την εθνική μας.

Τέλος το τρίτο σετ ήταν μια επανάληψη του πρώτου αφού η εθνική μας δεν δυσκολεύτηκε καθόλου και με τον Κουμεντάκη πρωταγωνιστή έγραψε το 25-15 και το 3-0.

Με αυτή τη νίκη η Ελλάδα είναι πρώτη στον Ε’ προκριματικό όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος και αν συνεχίσει έτσι θα βρεθεί για τρίτη συνεχόμενη σεζόν στο Eurovolley.

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 4π. (3/3επ., 1 άσσοι), Τζιουμάκας 21 (15/23επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (6/15επ., 4 μπλοκ, 48%υπ., 38%αρ.), Βουλκίδης 8 (8/8επ.), Γαλιώτος, Πρωτοψάλτης 7 (6/13επ., 1 μπλοκ, 83%υπ., 83%αρ.) / Κοκκινάκης (λ. – 88%υπ., 88%αρ.), Κασαμπαλής 3 (1/1επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος)

ΚΡΟΑΤΙΑ (Τσέντριτς Έναρντ): Νικάσεβιτς 2π. (1/1επ., 1 μπλοκ), Μπακόνι, Σέντλατσεκ 7 (5/15επ., 2 μπλοκ, 36%υπ., 21%αρ.), Σεστάν, Ντίρλιτς 3 (3/10επ.), Μιχάλι / Περβάν (λ. – 45%υπ., 23%αρ.), Βίσιτς 1 (1/1επ.), Χάνζιτς, Αντριτς 7 (7/15επ.), Ζελίκοβιτς 4 (4/6επ., 45%υπ., 36%αρ.)