Ολυμπιακός – Ραβένα 1-3

Ο Ολυμπιακός τα έδωσε όλα, αλλά δεν τα κατάφερε τελικά να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση. Η Ραβένα με έναν σούπερ Μπούκενγκερ νίκησε τους ερυθρόλευκους (3-1 σετ) και κατέκτησε το Challenge Cup μέσα στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τη Ραβένα σε ένα καυτό ΣΕΦ, με πολλά όνειρα ανατροπής και κατάκτησης του δεύτερου Ευρωπαϊκού τίτλου στο βόλεϊ, μετά τον θρίαμβο των γυναικών του Ολυμπιακού μέσα στην Προύσα επί της Μπούρσα.

Το σετ ξεκίνησε μα τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι όπως η συντριπτική πλειοψηφία των σετ και στο πρώτο ματς της Ιταλίας. Ο Ολυμπιακός έφτασε πρώτος στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ (16-15), αλλά τελικά δεν τα κατάφερε να πάρει το σημαντικότατο πρώτο σετ, αφού οι Ιταλοί ήταν πολύ καλοί στην άμυνα και την υποδοχή, έσπασαν το πρώτο σετ μπολ του Ολυμπιακού και τελικά επικράτησαν με 27-25.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ συγκεντρωμένος. Πήρε από νωρίς το προβάδισμα (8-4 και 16-11) και τελικά προστάτευσε το προβάδισμά του μέχρι και το τελικό 25-23. Ο Ολυμπιακός πήρε ένα από τα τέσσερα σετ που χρειάζονταν και το όλο το ΣΕΦ ξύπνησε αρχίζοντας να πιστεύει σιγά σιγά στην ανατροπή.

Με τη φιλοδοξία στα ουράνια οι παίκτες του Μουνιόθ προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν τη Ραβένα και να πάρουν και το δεύτερο σετ. Έφτασαν να προηγούνται ακόμα και 17-12, αλλά κάπου εκεί η ποιότητα και η εμπειρία των Ιταλών φάνηκε. Με… πολιορκητικό κριό τον εκπληκτικό Μπούκεγκερ και με την άμυνα να κάνει πολύ καλό παιχνίδι, οι παίκτες του Σόλι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό σερί 13-3, με το σερβίς του Ντιαμαντίνι να κάνει τεράστια ζημιά. Κάπως έτσι έγινε το 25-20, με τους Ιταλούς να παίρνουν το δεύτερο σετ που χρειάζονταν (2-1), κατακτώντας και μαθηματικά το τρόπαιο.

Στο τέταρτο σετ οι Ιταλοί έβαλαν την αναπληρωματική εξάδα να αγωνιστεί και ο ξεκάθαρα και δικαιολογημένα απογοητευμένος Ολυμπιακός έχασε με σχεδόν… κάτω τα χέρια με το 25-18 να είναι ένας πικρός επίλογος σε μια πραγματικά μεγάλη και αξιέπαινη προσπάθεια του ανδρικού τμήματος βόλεϊ, που δυστυχώς δεν είχε την τύχη του γυναικείου.

Τα σετ (1-3): 25-27, 25-23, 20-25, 18-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 11 (11/28 επ.), Πετρέας 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 10 (4/6 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ντρίζγκα 2 (2 άσσοι), Αλεξίεφ 10 (9/24 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ. – 28% άριστες), Ραούβερντινκ 15 (12/33 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 31% άριστες) / Στεφάνου (λ, 50% υπ. – 31% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης (33% υπ. – 33% άριστες), Ρουμελιωτάκης 1 (1/1 επ., 33% υπ. – 33% άριστες), Ζουπάνι 1 (1/3 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης.

ΡΑΒΕΝΑ (Σόλι): Ορντούνα 2 (2/2 επ.), Πόγκλαγεν 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ, 63% υπ. – 44% άριστες), Γκεοργκίεφ 9 (4/8 επ., 5 μπλοκ), Ντιαμαντίνι 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ), Μαρεσάλ 12 (10/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Μπούτσεγκερ 21 (19/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκόι (λ, 44% υπ. – 33% άριστες), Μαρτσίνι (λ), Βιτέλι 1 (μπλοκ), Ραφαέλι 11 (7/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 55% υπ. – 18% άριστες), Πιστολέσι, Γκουτιέρεζ 4 (4/4 επ.).