Πρώτο βήμα πρόκρισης για τον ΠΑΟΚ (vid)

Με κορυφαίο τον Βαν Ντεν Ντρις, ο ΠΑΟΚ επικράτησε της Νάφελς στο PAOK Sports Arena με 3-1 σετ κι έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης στους «32» του CEV Challenge Cup.

Η Νάφελς αιφνιδίασε τον ΠΑΟΚ κατακτώντας το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια στο κλειστό της Πυλαίας υπήρχε μόνο ο «Δικέφαλος», που πιάνοντας καταπληκτική απόδοση νίκησε τους Ελβετούς με 3-1, ξεκινώντας με το «δεξί» τις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του για την περίοδο 2022-23. Ο αγώνας ρεβάνς θα διεξαχθεί την Τετάρτη 19 Οκτωβρίου (20:00), στην έδρα της ελβετικής ομάδας. Για να προκριθεί, ο ΠΑΟΚ χρειάζεται δύο σετ.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ αν και ξεκίνησε καλύτερα (10-6), από το 11-8 και ύστερα είχε προβλήματα στην υποδοχή από το σερβίς της Νάφελς, η οποία προσπέρασε με 11-12, 13-15 και μετέτρεψε το 17-18 σε 17-21 με μπλοκ και άουτ του Βαν Ντεν Ντρις.

Στο δεύτερο σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον ΠΑΟΚ να αντιδρά στο αρχικό 3-6 ισοφαρίζοντας με άσους του Βαν Ντεν Ντρις και στην επόμενη περιστροφή, με τα σερβίς του Βέλγου, μπόρεσε να ξεφύγει με 15-11 (από 12-11) φτάνοντας εύκολα στην ισοφάριση.

Οι Ελβετοί δεν μπορούσαν να έχουν την ίδια πίεση στο σερβίς και με τον Βαν Ντεν Ντρις να είναι αποτελεσματικός, ο «Δικέφαλος» πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο τρίτο σετ (7-4, 12-8) χωρίς ποτέ να απειληθεί από τη Νάφελς, η οποία προς το τέλος του σετ έχασε και τον Ισραηλινό ακραίο Ίλια Γκόλντριν, ο οποίος σε προσπάθεια για μπλοκ στραβοπάτησε.

Μέχρι το 6-6 του 4ου σετ υπήρχε η αίσθηση του ντέρμπι, αλλά εκεί ο ΠΑΟΚ έτρεξε το πρώτο καλό σερί (9-6) για να φτάσει στο 13-8. Η διαφορά έφτασε στο +11 (20-9) με τα σερβίς του Ράπτη και ο αγώνας τελείωσε χωρίς απρόοπτα.

Τα σετ: 20-25, 25-20, 25-15, 25-13.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλένκοσκι): Γιόρνα 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ.-33% άριστες), Κόστα 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 2 (2 άσσοι), Βουλκίδης 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 16 (8/19 επ., 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Βαν Ντεν Ντρις 20 (15/35 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ,71% υπ.-38% άριστες), Σωτηρίου, Γάτσης 1 (1 άσσος), Μπούτος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΝΑΦΕΛΣ (Ματίας Χάφνερ): Μπίλερ 5 (5/15 επ., 47% υπ.-37% άριστες), Γκλόντριν 7 (5/20 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ.-25% άριστες), Ποντλέσνι 3 (1/4 επ., 2 άσσοι), Νικόλοφ 6 (3/10 επ., 3 μπλοκ), Μεχία 6 (5/11 επ., 1 μπλοκ), Ροπόνεν 11 (10/25 επ., 1 μπλοκ) / Κουνγκ (λ, 41% υπ.-29% άριστες), Γκίγκλι, Σουές 1 (1/7 επ., 60% υπ.-60% άριστες), Τούνερ 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Λίενχαρντ 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Άεμπλι.