ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 3-1: Σούπερ ανατροπή για τον Δικέφαλο

Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ κάνοντας μια εκπληκτική ανατροπή υπέταξαν τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό με 3-1 σετ.

Ο ΠΑΟΚ έκανε το καλύτερο ξεκίνημα στη φετινή σεζόν αφού με σούπερ ανατροπή υπέταξε με 3-1 σετ τον πρωταθλητή Παναθηναϊκό για την 1η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Οι Πράσινες ξεκίνησαν δυναμικά όμως οι παίκτριες του Μάρκο Φενόλιο έκανε το 1-0 με 25-19 αφού έτρεξαν ένα σερί 17-5 με την υποδοχή του Παναθηναϊκού να αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα.

Στο δεύτερο σετ η Γκρόθες δεν μπορούσε να βλέπει το σκορ στο 0-1 και με προσωπικούς πόντους άνοιξε την διαφορά που έφτασε μετά απο άσσο της Ανθούλη στο 13-22 και το 1-1 να γίνεται με σκορ 16-25.

Το τρίτο σετ ήταν διαφήμιση του αθλήματος αφού το σύνολο του Γκάιτς προηγήθηκε με 20-24 αλλά με ένα σερί 4-0 ο ΠΑΟΚ το ισοφάρισε σε 24-24. Οι δύο ομάδες έδωσαν τα πάντα αλλά ο Δικέφαλος ήταν πιο τυχερός και από επίθεση άουτ της Γκρόθες έκανε το 2-1 με σκορ 34-32.

Το τελευταίο σετ είχε τις παίκτριες του ΠΑΟΚ πεπεισμένες ότι μπορούν να πάρουν το παιχνίδι και με την απαραίτητη ψυχραιμία στην άμυνα και την Κάφρεϊ στην επίθεση το σετ έληξε 25-23.

Tα σετ: 25-19, 16-25, 34-32, 25-23