Ηλυσιακός – Ολυμπιακός 0-3: Εύκολο τρίποντο για τις ερυθρόλευκες

Η γυναικεία ομάδα βόλει του Ολυμπιακού δεν είχε κανένα πρόβλημα στην έδρα του Ηλυσιακού επικρατώντας με 3-0 σετ.

Μετά τη σπουδαία πρόκριση στην προημιτελική φάση του CEV Cup, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού επέστρεψε με τον καλύτερο τρόπο στη «μάχη» του πρωταθλήματος, αφού πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Ηλυσιακού, κερδίζοντας με 3-0 σετ (21-25, 17-25, 16-25), για τη 16η αγωνιστική. Τα κορίτσια του Θρύλου δυσκολεύτηκαν στο πρώτο σετ, το οποίο κέρδισαν με ανατροπή (από 21-19… 21-25), ενώ κατέκτησαν άνετα τα δύο επόμενα και πήραν τη νίκη επί του Ηλυσιακού, πανηγυρίζοντας μακριά από το «σπίτι» τους, ένα σημαντικό τρίποντο για το πρωτάθλημα. Πρώτη σκόρερ των «ερυθρόλευκων» ήταν η Γενιτσαρίδη, με 13 πόντους και ακολούθησαν η Σάλας με 10 και οι Τσιτσιγιάννη, Κούμπουρα με εννιά.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε και βρέθηκε πίσω με 11-5 και 21-19, όμως πάτησε «γκάζι» και έκανε την ανατροπή, με τις Γενιτσαρίδη και Λαμπρούση να πετυχαίνουν δύο μπλοκ, για το 25-21! Στο δεύτερο σετ, με επίθεση της Σάλας (7-10) και καρφί της Τσιτσιγιάννη, ο Θρύλος ξέφυγε με +4 (7-11), ενώ η Κουβανή ακραία κέρδισε μπλοκ άουτ, για το 12-7. Με άσσο της Τσιτσιγιάννη, οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν στο +9 (7-16), ενώ η Ελληνίδα διαγώνια ανέβασε τη διαφορά στο +11 (7-18), με νέα εξαιρετική επίθεση! Ο Ολυμπιακός έφτασε σε σετ μπολ (15-24), με πόντο της Λαμπρούση, ενώ η Κούμπουρα «έγραψε» το 25-17 και το 2-0. Στο τρίτο σετ, τα κορίτσια του Θρύλου «μπήκαν» δυνατά και ξέφυγαν με +6 (7-13), με δυνατό καρφί της Κούμπουρα, η οποία στη συνέχεια, κέρδισε μπολ, για το 14-9. Μετά από επαφή των γηπεδούχων στο φιλέ, η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι «ανέβηκε» ξανά στο +6 (9-15) και στη συνέχεια, στο +8 (11-19), με άουτ σερβίς της Ράντοβιτς. Η Κούμπουρα κέρδισε άλλη μία επίθεση, για το 20-12, η Γούιντερς έκανε το 21-13 και το 22-13, με τις «ερυθρόλευκες» να φτάνουν σε σετ μπολ/ματς μπολ (15-24), με πόντο της Γιώτα. Το τελικό 3-0 για τον Ολυμπιακό ήρθε δια χειρός Κούμπουρα, η οποία έκανε το 25-16.

Τα σετ (0-3): 21-25, 17-25, 16-25