ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 2-3: «Break» με το καλημέρα για τις ερυθρόλευκες στην Πυλαία

Μετά από έναν συναρπαστικό σε εξέλιξη αγώνα ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη με 3-2 σετ επί του ΠΑΟΚ στην Πυλαία κατακτώντας έτσι την μία από τις δύο νίκες που χρειάζεται για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League γυναικών.

«Άλωσε» την Πυλαία και πήρε το πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός.

Έπειτα από ένα ματς γεμάτο ανατροπές ένταση και αρκετές συγκινήσεις οι ερυθρόλευκες κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ, κάνοντας έτσι το 1-0 στην σειρά.

Πλέον ο Ολυμπιακός θα περιμένει τον «Δικέφαλο του Βορρά» το απόγευμα του Σαββάτου (22/3, 19:00) στο κλειστό «Μ.Μερκούρη» προκειμένου να ντουπλάρει τις νίκες επί του αντιπάλου του και να πάρει την πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και προηγήθηκε 2-6 και 5-10, αποκτώντας από νωρίς μία διαφορά η οποία προήλθε από καλά σερβίς της Εμμανουηλίδου. Ο Δικέφαλος προσπάθησε και μείωσε σε 12-16, αλλά οι «ερυθρόλευκες» με καλά ποσοστά από την επίθεση κράτησαν την απόστασή τους από τον ΠΑΟΚ, κατακτώντας έτσι το πρώτο σετ με 18-25.

Πρώτη σκόρερ την Σάλας, με 25 πόντους (18 η Κούμπουρα, 16 η Εμμανουηλίδου).

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο πρώτο σετ, στο οποίο ήταν εξαιρετικός, μετρώντας 42% στην επίθεση και τέσσερα μπλοκ. Η Γουίντερς κέρδισε ωραίο πόντο, για το 10-6, ενώ ο Θρύλος έφτασε στο +6 (8-14), μετά από άουτ επίθεση της Μπλάνκο. Η Εμμανουηλίδου, με δύο διαδοχικούς πόντους, ανέβασε τη διαφορά στο +7 (10-17), με την Ελληνίδα κεντρική να είναι η κορυφαία στο πρώτο σετ. Οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν την κυριαρχία τους και με καρφί της Κούμπουρα, επανάφεραν το +7 (15-23), με την Σέρβα διαγώνια να «χτυπάει» στην ευθεία, για το 24-16, ενώ ήταν και αυτή που «καθάρισε» το πρώτο σετ, κάνοντας το 25-18, με μπλοκ άουτ.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3, με την Γουίντερς, με την Κούμπουρα να ισοφαρίζει (7-7). Ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με +3 (10-7), η Σάλας ισοφάρισε σε 11-11, με ωραίο διαγώνιο χτύπημα, όμως τα κορίτσια του Θρύλου βρέθηκαν πίσω, στη συνέχεια, με 18-13 και 20-14. Η Χριστοδούλου μείωσε σε 20-15, οι «ασπρόμαυρες» έφτασαν στο 22-16, όμως οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και πλησίασαν σε 22-19, με την Σάλας, ενώ η Τσιτσιγιάννη έκανε το 23-21. Ωστόσο, δεν ήταν αρκετό, με τις γηπεδούχες να φτάνουν στην ισοφάριση (1-1), με 25-21.

Με άσσο της Σάλας (3-4) και πλασέ της Καράρο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-3 στο τρίτο σετ, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε με 11-8. Ο Θρύλος «έτρεξε» σερί 4-0 και πήρε «κεφάλι» στο σκορ (11-12), με την Σάλας, η οποία δήλωσε ξανά «παρούσα», για το 13-12. Οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το προβάδισμα και με επίθεση της Κούμπουρα, έφτασαν στο 17-15, ενώ μετά από άουτ της Κάφρεϊ, ξέφυγαν με +3 (16-19). Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΚ «ανέβηκε» και πέρασε μπροστά με 22-20, η Σάλας ισοφάρισε σε 22-22, με άσσο, αλλά ο Ολυμπιακός απώλεσε το τρίτο σετ (25-22).

Στο τέταρτο σετ, ο Θρύλος προηγήθηκε με +3 (7-10), με επίθεση της Κούμπουρα, ενώ με πόντο της Σάλας, πήρε προβάδισμα με 12-10. Μπορεί ο ΠΑΟΚ να προσπέρασε (13-12), ωστόσο οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 13-13, με τη Σάλας, η Γουίντερς έκανε το 14-13, ενώ η Αμερικανίδα ακραία ανέβασε τη διαφορά στο +3 (13-16). Η Κούμπουρα «χτύπησε» ξανά, δίνοντας «αέρα» τεσσάρων πόντων (13-17) στην ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι, ενώ έκανε και το 18-14. Ο Ολυμπιακός συνέχισε την κυριαρχία του και «ανέβηκε» στο +5 (16-21), με την Εμμανουηλίδου, η Σάλας «έγραψε» το 23-16 και στη συνέχεια, ήρθε η ισοφάριση (2-2), με 25-16.

Στο τάι μπρέικ, ο Θρύλος «μπήκε» πολύ δυνατά και με πόντο της Εμμανουηλίδου, έφτασε στο 5-3, ενώ μετά από λάθος της Στράντζαλη, προηγήθηκε με 7-4. Η Γουίντερς έκανε το 8-4 και η Κάφρεϊ κάρφωσε άουτ, για το 10-6 των «ερυθρόλευκων». Ο ΠΑΟΚ μείωσε στον πόντο (9-10), όμως ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω και με μπλοκ άουτ της Σάλας, ξέφυγε ξανά με +3 (9-12). Η Σάλας «έγραψε» και το 13-10, με τον Θρύλο να φτάνει στο 15-11, με μπλοκ άουτ της Κουβανής ακραίας και να πανηγυρίζει τη νίκη με 3-2 σετ στην Πυλαία, σε έναν εντυπωσιακό ημιτελικό!

Τα σετ (2-3 σε 2.04): 18-25 (24’), 25-21 (27’), 25-22 (28’), 16-25 (26’), 11-15 (19’)