Νόβα Γκόριτσα – Παναθηναϊκός 0-3: Εύκολα στους «16»…

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη στη Σλοβενία με 3-0 σετ κόντρα στη Νόβα Γκόριτσα και μαζί την πρόκριση για τις «16» του Challenge Cup.

Μόνο στο τρίτο σετ «ζορίστηκε» ο Παναθηναϊκός απέναντι στη Νόβα Γκόριτσα, ωστόσο, δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει ξανά την ομάδα της Σλοβενίας μέσα σε μία εβδομάδα, αυτή την φορά εκτός έδρας με το «καθαρό» 3-0 (25-20, 25-18, 27-25) και να προκριθεί πανηγυρικά στις «16» καλύτερες ομάδες του Challenge Cup γυναικών.

Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης οι «πράσινες» θ΄ αντιμετωπίσουν την CSM Βουκουρεστίου, η οποία μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα νίκησε και στην Ουγγαρία τη Νιρεγκάζα με 3-0 σετ.

Έχοντας στις… αποσκευές της το 3-0 του πρώτου αγώνα στο κλειστό του Μετς, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ήθελε δύο σετ για να κλειδώσει την πρόκριση στον επόμενο γύρο. Από τη στιγμή που πέτυχε τον αρχικό της στόχο, στο τρίτο σετ «κατέβασε… ταχύτητα» και είδε την αντίπαλο να φτάνει μία ανάσα από τη μείωση του σκορ παίρνοντας προβάδισμα με 24-22.

Ωστόσο, οι «πράσινες» ισοφάρισαν και στο πρώτο match ball (25-26) κατάφεραν να κλείσουν το σετ με 27-25 και να κάνουν το 2Χ2 απέντι στις Σλοβένες.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 18-25, 25-27) σε 79′

ΝΟΒΑ ΓΚΟΡΙΤΣΑ (Βάσα Σάμετς): Κόρεν 5 (2/11 επ., 3 μπλοκ), Φρέλιχ 9 (9/23 επ.), Ασκέριτς 6 (4/9 επ., 2 μπλοκ), Γκόντετς 12 (10/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 3% άριστες), Μπλάζιτς 9 (6/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 23% υπ. – 15% άριστες), Ζίγκον / Μαζέι (λ, 64% υπ. – 29% άριστες), Βούλιτς (λ), Νταμάνοβιτς, Μάκουτς, Πόντμπριτσεκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 10 (8/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καρκάσες 10 (8/19 επ., 2 άσσοι, 32% υπ. – 12% άριστες), Άτκινσον 9 (7/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρότους 5 (4/11 επ., 1 άσσος, 75% υπ. – 38% άριστες), Παπαφωτίου 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάμανταν 5 (2/7 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 90% υπ. – 30% άριστες), Μπελιά (λ, 44% υπ. – 11% άριστες), Βασιλαντωνάκη 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Μεταξά 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 5 (5/11 επ., 50% υπ. – 33% άριστες), Κελεσίδη.