Μίλωνας – Ολυμπιακός 3-0: Ήττα για τους κουρασμένους Πειραιώτες

O εξαιρετικός Μίλωνας εκμεταλλεύτηκε την κούραση του Ολυμπιακού και επικράτησε με 3-0 σετ, υποχρεώνοντας τους Πειραιώτες στην πρώτη τους ήττα για το πρωτάθλημα.

Η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού δεν «έκλεισε» με νίκη το 2023. Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης, κάτοχοι του Challenge Cup, δεν τα κατάφεραν στη Νέα Σμύρνη, όπου ηττήθηκαν με 3-0 σετ (25-17, 25-18, 25-21) από τον Μίλωνα, για την 9η αγωνιστική της Volley League.

Μετά τη νίκη (3-1) επί του Παναθηναϊκού στο Ρέντη (8η αγωνιστική) και το σπουδαίο «διπλό» (0-3) επί της Ροζελάρε στο Βέλγιο, για την 4η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League, ο Θρύλος εμφάνισε σημάδια κόπωσης στην έδρα του Μίλωνα, δεν «έπιασε» υψηλά στάνταρ απόδοσης και γνώρισε την ήττα, την πρώτη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το ματς και προηγήθηκε με 4-1, με άσσο του Κουμεντάκη, με τον Στερν να «γράφει» το 5-3. Ο Μίλων, ωστόσο, αντέδρασε και με σερί 6-0 και τρεις άσσους, έκανε την ανατροπή με 9-5, με τον Παγένκ να μειώνει, με δύο διαδοχικούς πόντους, σε 13-11. Ωστόσο, μετά από νέο σερί (4-0) των γηπεδούχων, οι Κυπελλούχοι Ευρώπης βρέθηκαν στο -6 (17-11). Ο Μίλων συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, έφτασε στο 21-14 και στη συνέχεια, με οκτώ άσσους συνολικά, κατέκτησε το πρώτο σετ (1-0), με 25-17.

Ανάλογη η εικόνα και στο δεύτερο σετ, με τον Θρύλο να μην μπορεί να πάρει προβάδισμα στο ματς και να βρίσκεται πίσω με 4-1, 7-4 και 11-7. Ο Κουμεντάκης μείωσε σε 11-8, όμως οι «ερυθρόλευκοι» έμειναν ξανά πίσω με τέσσερις πόντους και στη συνέχεια, με 18-13, 20-15 και 21-16. Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν βρήκαν λύσεις, έμειναν πίσω με 23-16 και 24-17 και παρότι μείωσαν σε 24-18, με τον Στέρν, έχασαν το σετ (2-0), με 25-18.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ, με τον Ολυμπιακό να βρίσκεται πίσω με 15-10. Ο Στερν μείωσε σε 16-13, αλλά ο Μίλων έφτασε στο 22-16. Ο Κουμεντάκη μείωσε σε 22-17 και μετά από δύο λάθος των γηπεδούχων, σε 22-19, με τον Μίλωνα να ξεφεύγει ξανά με +4 (23-19). Ο Κουμεντάκης μείωσε σε 23-20 και 24-21, με τους Κυπελλούχους Ευρώπης, ωστόσο, να χάνουν με 3-0 (25-21).

Τα σετ (3-0 σε 1.09): 25-17, 25-18, 25-21