Ολυμπιακός – Αρκάς 3-2: Θρυλική νίκη και πρώτο βήμα πρόκρισης (vid)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-2 της τουρκικής Αρκάς στον πρώτο προημιτελικό του CEV Cup κι έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-2 σετ την τουρκική Αρκάς στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» για τον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό του CEV Cup. Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ, αφού οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ, με τους Τούρκους να ισοφαρίζουν ισάριθμες . Στο 5ο σετ η ομάδα του Καστελάνι μπήκε αποφασισμένη για την νίκη και το πήρε εύκολα με 15-7. Ο Ολυμπιακός με αυτό το τρόπο έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του θεσμού και όλα θα κριθούν στο δεύτερο παιχνίδι που θα πραγματοποιηθεί στην Τουρκία (7/2).

Μέχρι και τα μέσα του πρώτου σετ, ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο σκορ, ακόμα και με πέντε πόντους (9-14). Ωστόσο, σταδιακά, οι Ερυθρόλευκοι ανέβασαν «στροφές» και μείωσαν σε 17-15, με επίθεση του Ιντάλγκο. Η Αρκάς ξέφυγε και πάλι με +4 (15-19), όμως οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν και ξεκίνησαν την «αντεπίθεσή» τους με σέρβερ τον Ιντάλγκο. Έτσι, οι πρωταθλητές Ελλάδας «έτρεξαν» σερί 6-0 και έκαναν μεγάλη ανατροπή, φτάνοντας στο 21-19, με επίθεση του Στερν! Πρώτος πόντος του Παγένκ και 22-20, ενώ μετά από σερβίς των Τούρκων στο φιλέ, οι πρωταθλητές Ελλάδας έφτασαν στο 23-21. Η τουρκική ομάδα ισοφάρισε σε 23-23 και 24-24, με τον Ιντάλγκο (25-24) και τον Παγένκ, με μπλοκ, να «τελειώνουν» το σετ, κάνοντας το 1-0, με 26-24.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο δεύτερο σετ και με άσσο του Ιντάλγκο, προηγήθηκε με 4-1, με τους Τούρκους να μειώνουν στον πόντο (5-4). Η ομάδα του Καστελάνι όμως, είχε το «πάνω χέρι», ξέφυγε με +2 (7-5), με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη και με +3 (8-5), με μπλοκ άουτ του Ιντάλγκο, με τον Στερν να «χτυπάει» ξανά, για το 11-9. Επίθεση του Κουμεντάκη και 15-13, με τον Τζούριτς να κρατάει το +2, κάνοντας το 17-15 και το 18-16. Με επίθεση του Κουμεντάκη, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 21-20, όμως από το σημείο εκείνο και έπειτα, έπαθε «μπλακ άουτ», δέχθηκε ένα 5-0 σερί (21-25) και έτσι, ισοφαρίστηκε στα σετ (1-1).

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 4-2, με καρφί του Στερν, όμως η Αρκάς, με 4-0 σερί, προσπέρασε (4-6). Ο Τζούριτς μείωσε σε 6-5, ο Δαλακούρας σε 7-6, με μπλοκ άουτ, με τους Τούρκους να φτάνουν στο 10-6 και στο 16-13. Ο Παγένκ μείωσε σε 16-15, με μπλοκ, με τον Τζούριτς να κερδίζει δύο σερί άσσους, για το προβάδισμα (17-16) των πρωταθλητών! Πρώτος χρόνος του Παγένκ και 18-17 ο Ολυμπιακός, που ξέφυγε με +2 (19-17), με επίθεση του Ιντάλγκο, ο οποίος «έγραψε» και το 20-18, με μπλοκ! Οι πρωταθλητές Ελλάδας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με δύο διαδοχικές επιθέσεις του Κουμεντάκη, έφτασαν στο +3 (22-19), σε ένα κρίσιμο σημείο! Ωστόσο, η τουρκική ομάδα, αφού ισοφάρισε (22-22), έφτασε στο 24-23. Ο Ολυμπιακός, όμως, δεν τα παράτησε, ισοφάρισε σε 24-24, με μπλοκ άουτ του Κουμεντάκη και έφτασε σε σετ μπολ (25-24), με μπλοκ του Στερν! Η τουρκική ομάδα ισοφάρισε, όμως στη συνέχεια, με δύο άουτ επιθέσεις, έδωσε το σετ (2-1) στους «ερυθρόλευκους», με 27-25!

Στο τέταρτο σετ, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-1, με τον Παγένκ, αλλά στη συνέχεια, έμειναν πίσω με 8-6. Ο Ιντάλγκο μείωσε στον πόντο (7-8) και ο Τζούριτς ισοφάρισε σε 8-8, με άσσο, όμως η Αρκάς έφτασε στο 10-9. Ο Ιντάλγκο ισοφάρισε σε 10-10, αλλά η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι «κόλλησε» και βρέθηκε πίσω με -4 (10-14). Ο Στερν μείωσε σε 14-11, ο Τζούριτς σε 14-12, με μονό μπλοκ και ο Γκουσταβάο σε 16-13, με πρώτο χρόνο και τον πρώτο του πόντο. Ο Ολυμπιακός πλησίασε ακόμη πιο κοντά, σε 17-15, με μπλοκ του Γκουσταβάο, με τον Ιντάλγκο να «χτυπάει» ξανά, για το 18-16. Η τουρκική ομάδα «ανέβηκε» ξανά στο +3 (16-19), ο Στερν μείωσε στους δύο πόντους (17-19, 18-20, 20-22), με τρεις επιθέσεις, με τους Τούρκους να φτάνουν σε σετ μπολ (21-24). Οι Κυπελλούχοι Ευρώπης μείωσαν σε 24-23, μετά από άουτ επίθεση των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έφτασαν, ωστόσο, στο 25-23 και στο 2-2 σετ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά στο τάι μπρέικ, παίρνοντας προβάδισμα με 3-1, με δύο επιθέσεις του Στερν, με τον Τράβιτσα να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (5-1), με μονό μπλοκ! Οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν την κυριαρχία τους και ξέφυγαν ακόμη περισσότερο, με 7-2, με πρώτο χρόνο του Γκουσταβάο, σε ένα εντυπωσιακό ράλι. Επίθεση του Στερν και 8-3 οι πρωταθλητές Ελλάδας, που έφτασαν στο 9-4, μετά από άστοχο σερβίς των Τούρκων και στο +7 (12-5), με νέο άουτ! Το 15-7 και η νίκη του Ολυμπιακού με 3-2 σετ ήρθαν με άσσο του Ιντάλγκο!