Ηρακλής και Κηφισιά νίκησαν και διατήρησαν ελπίδες πρόκρισης

Η Κηφισιά με επική ανατροπή επί του Παμβοχαϊκού και ο Ηρακλής με τη νίκη επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης έχουν ακόμη πιθανότητες πρόκρισης για τους ημιτελικούς του Λιγκ Καπ

Τις ελπίδες τους για πρόκριση στους ημιτελικούς του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» διατήρησαν ο Ηρακλής και η Κηφισιά επικρατώντας απέναντι σε Εθνικό Αλεξανδρούπολης και Παμβοχαϊκού αντίστοιχα.

Τα «ρέστα» του κόντρα στην Κομοτηνή ο Ηρακλής

Ο «Γηραιός» μπορεί να έχασε το πρώτο σετ από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης αλλά έχοντας τον Φέργκιουσον σε εκπληκτική μέρα έφερε το ματς «τούμπα» και επικράτησε με 3-1. Η δεύτερη θέση του Α΄ομίλου θα κριθεί στον αυριανό αγώνα Ηρακλής – Κομοτηνή (7/9, 18.00) που υπό προϋποθέσεις («καθαρή» νίκη με τρίποντο) μπορεί να δώσει και την πρόκριση στα ημιτελικά καθώς προκρίνεται από τον Α΄ ή τον Β΄όμιλο ο καλύτερος δεύτερος όπου θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό Παναθηναϊκό ή ΑΕΚ.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-14, 25-21, 25-20) σε 100′

ΗΡΑΚΛΗΣ  2015 (Ορφανός): Ντίνας 8 (4/6 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Προύσαλης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 12 (11/12 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 23 (18/34 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ντα Ρόσα 18 (16/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 59% υπ. – 44% άριστες), Σωτηρίου 11 (7/25 επ., 4 μπλοκ, 79% υπ. – 36% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 73% υπ. – 45% άριστες), Μπουράκης (λ, 33% υπ. – 33% άριστες), Κουκουμάκας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Χατζόπουλος 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Γκμίτροβιτς 20 (17/45 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φρίσεν 9 (9/23 επ., 48% υπ. – 24% άριστες), Τουρανιάνιν 6 (5/10 επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 12 (11/24 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. – 31% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 50% υπ. – 31% άριστες), Βλαχόπουλος, Χρηστουηλίας 2 (1/1 επ., 1 άσσος).

Ο προπονητής του Ηρακλή Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Αν εξαιρέσουμε το 1ο σετ που ήταν αγχωτικό για μας, στα επόμενα σετ δείξαμε ότι ήμασταν πολύ καλύτεροι σε όλους τους τομείς όσον αφορά με την αντίπαλη ομάδα. Πρώτη νίκη για την ομάδα μας, πρώτη νίκη για τη σεζόν, ένα δώρο για τον αρχηγό μας τον Κώστα Προύσαλη που σήμερα έχει τα γενέθλιά του. Δύσκολο το αυριανό παιχνίδι με την Κομοτηνή. Συνεχίζουμε για να διεκδικήσουμε την πρόκριση στα ημιτελικά, φυσικά δεν εξαρτάται μόνο από εμάς αλλά και από τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων. Εμείς θα κάνουμε το καθήκον μας, να πάρουμε μια καθαρή νίκη ώστε να βρισκόμαστε εμείς στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ».

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Θανάσης Μουστακίδης είπε: «Παίξαμε σε μερικά κομμάτια καλά και σε άλλα άσχημα. Είχαμε ένα 2ο σετ πολύ άσχημο. Νομίζω πως το βασικό μας πρόβλημα αυτή τη στιγμή είναι η υποδοχή. Δεν έχουμε υποδοχή και είναι ένα θέμα που πρέπει άμεσα να λύσουμε».

Έκανε την ανατροπή και τα δίνει όλα για την πρόκριση αύριο η Κηφισιά

Μπορεί η Κηφισιά να βρέθηκε πίσω με 0-2 σετ από τον Παμβοχαϊκό αλλά έδωσε και την ψυχή της να επιστρέψει στο παιχνίδι και την υπόθεση πρόκριση. Το πρώτο σετ το πήρε ο Παμβοχαϊκός με 25-23 στο νήμα όντας ψύχραιμος στο τέλος. Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά έκανε «χαρακίρι» καθώς βρέθηκε μπροστά με 21-19 αλλά και πάλι ήταν ο Παμβοχαϊκός που έκλεισε το σετ με 25-22.

Από εκείνο το σημείο ξεκίνησε και η αντεπίθεση της ομάδας των βορείων προαστίων. Η Κηφισιά κράτησε τη συγκέντρωσή της στο κρίσιμα σημεία και πήρε το σετ με 25-23. Στο τέταρτο σετ η Κηφισιά μπήκε μπροστά από το ξεκίνημα και ισοφάρισε σε 2-2 παίρνοντας το σετ με 25-20.

Στο tie break η ομάδα της Κηφισιάς μπήκε με την ψυχολογία στα ύψη και πήρε το προβάδισμα από το ξεκίνημα. Πόντο με τον πόντο μάλιστα έπαιρνε και ένα προβάδισμα τριών και τεσσάρων πόντων το οποίο είναι πολύ σημαντικό για το tie break. Το τελικό 15-10 ολοκλήρωσε την επική ανατροπή της Κηφισιάς. Η δεύτερη θέση θα κριθεί στον τελευταίο της αγώνα με τον ΑΟ Φοίνικα Σύρου την Κυριακή 7/9 στις 14.00.

Τα σετ: 2-3 (25-23, 25-22, 23-25, 20-25, 13-15) σε 121′

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Ολιβέιρα 27 (23/46 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ. – 28% άριστες), Ρούμπο 8 (5/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκλάντστοουν 12 (8/10 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης 5 (5/14 επ.), Ροντρίγκο 21 (20/32 επ., 1 άσσος, 35% υπ. – 24% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ. – 35% άριστες), Δημητούλης, Κωτσάκης 9 (9/12 επ., 40% υπ. – 40% άριστες).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 23 (20/34 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 30% άριστες), Ρεκ 9 (5/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χαντ 31 (29/54 επ., 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 8 (8/16 επ., 39% υπ. – 26% άριστες), Μελλές 7 (3/5 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 48% υπ. – 30% άριστες), Κάπελλας (λ, 50% υπ. – 40% άριστες), Μπέλος 1 (μπλοκ).

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού Κώστας Δεληκώστας είπε: «Το παιχνίδι είχε δύο εικόνες. Η πρώτη με το Νίκο Ρουμελιώτη διαγώνιο και η δεύτερη με τον Φροίξο Κωτσάκη που το παιδί δεν είναι διαγώνιος, είναι ακραίος. Στα δύο πρώτα σετ ήμασταν καλύτεροι σε σερβίς και επίθεση και για αυτό τα πήραμε. Στα επόμενα σετ είχαμε πρόβλημα στην αλλαγή και κυρίως στο θέμα της αλλαγής. Οι ακραίοι μας είναι καλοί στην επίθεση αλλά θέλουμε δουλειά στην υποδοχή. Οσο για τον Ρουμελιώτη είναι ανέτοιμος. Εχουμε ένα ακόμα ματς με τον Ολυμπιακό. Το βλέπουμε σαν αγώνες προετοιμασίας και θα τεστάρουμε την ομάδα μας. Ο Ρουμελιώτης θα μας βοηθήσει όσο είναι τραυματίας ο Νίκος Παλέντζας. Τώρα, εάν δέσει με την ομάδα και θέλει και ο ίδιος σίγουρα θα μείνει μαζί μας έως το τέλος. Γενικά δεν θα βιαστούμε με την αποθεραπεία του Παλέντζα».

Ο προπονητής του ΑΟΠ Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης είπε: «Δεν πιστεύω πως είχαμε δύο πρόσωπα. Το ίδιο πρόσωπο είχαμε σε όλο τον αγώνα αλλά οι διαφορές μας με τον Παμβοχαϊκό ήταν μικρές. Ολα τα σετ κρίθηκαν στον πόντο. Ενα καλό σερβίς μέσα ή λίγο άουτ μπορεί να αλλάξει την πορεία ενός αγώνα. Βγάζουν συμπεράσματα και οι δύο ομάδες. Το αποτέλεσμα δεν λέει τίποτα. Και οι δύο ομάδες έχουν ελλείψεις και είναι ανέτοιμες, απλά η κάθε ομάδα έχει τις ιδιαιτερότητες της. Χρειάζεται καλή διαχείριση στις αδυναμίες και πως θα αξιοποιήσουμε τα θετικά μας στοιχεία, όλα αυτά σε λίγο διάστημα. Την Δευτέρα έρχεται και ο Βραζιλιάνος κεντρικός και θα έχουμε τρεις κεντρικούς. Με τον Φοίνικα δεν σκεφτόμαστε την πρόκριση ή κάτι άλλο αλλά το πως θα βελτιωθούμε».