ΠΑΟΚ – Καζινμπάρτσικα 3-0

Ο Δικέφαλος επικράτησε εύκολα με 3-0 της Ουγγρικής Καζινμπάρτσικα και με δύο νίκες προκρίθηκε στον επόμενο προκριματικό γύρο του CEV Champions League.

Με εντυπωσιακή εμφάνιση ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 (25-16, 25-12, 25-19) την Καζινμπάρτσικα και προκρίθηκε στον επόμενο προκριματικό γύρο του CEV Champions League. Κορυφαίος για τον Δικέφαλο του Βορρά ήταν ο Δημήτρης Τζούριτς ο οποίος ήταν ασταμάτητος και τέλειωνε συνεχώς τη μία μπάλα μετά την άλλη.

Οι «ασπρόμαυροι», με τον Χαβιέρ Χιμένεθ να παρακολουθεί το παιχνίδι από την κερκίδα ήταν σαρωτικός και δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του αγώνα στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν στην ανατροπή της νίκης του ΠΑΟΚ στην Ουγγαρία με 3-2.΄Οι παίκτες του Δικέφαλου ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα και πήραν το πρώτο σετ άνετα με 25-16, χωρίς να προβληματιστούν.

Το δεύτερο σετ ήταν «ονειρικό» με τον ΠΑΟΚ να μην παρατάει καμία μπάλα στην άμυνα και να επιτίθεται εξαιρετικά. Με το σκορ στο 16-8, είχε φανεί από νωρίς το σετ να γέρνει υπέρ του Δικέφαλου και με τους Θεσσαλονικείς να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό, έκλεισαν το σετ με σκορ 25-12.

Το τρίτο σετ ήταν και το πιο ανταγωνιστικό για την Καζινμπάρτσικα που κατάφερε να μείνει πιο κοντά στο σκορ αλλά ο αποψινός ΠΑΟΚ δεν πιανόταν και με το 25-19 έκανε το 3-0 που του έδωσε την πρόκριση στον επόμενο προκριματικό γύρο.

Στις 23 και στις 30 Οκτώβρη ακολουθούν οι αγώνες της επόμενης προκριματικής φάσης που θα δώσουν και την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.